Dezaktywacja enzymu może pomóc w walce z astmą i rakiem.

Podczas eksperymentów prowadzonych na myszach naukowcy z Johns Hopkins Kimmel Cancer Center(USA) zidentyfikowali enzym biorący udział w odpowiedzi immunologicznej, który może pomóc opracować nowe leki na astmę oraz wzmocnić działanie niektórych leków przeciwnowotworowych.
Informację podaje „Nature Immunology”.

Badania wykazały, że myszy pozbawione enzymu SKG1 stawały się odporne na astmę alergiczną, a w przypadku gryzoni z czerniakiem, brak enzymu powodował niemal o połowę mniejszą proliferację nowotworu.

SKG1 redukuje produkcję interferonu-gamma, który pomaga zwalczać komórki nowotworowe. Enzym ten działa natomiast stymulująco na produkcję limfocytów Th2, które przy astmie i alergiach stają się nadaktywne, powodując stan zapalny – wyjaśniają naukowcy.

„Jeżeli udałoby nam się opracować środek blokujący działanie tego enzymu w sposób odzwierciedlający to, co dzieje się w przypadku jego braku u myszy, moglibyśmy nie tylko uzyskać lek na astmę, ale również lek, który mógłby w połączeniu z innymi eksperymentalnymi kuracjami wspierać układ odpornościowy w walce z rakiem” – mówi prowadzący badania dr Jonathan D. Powell.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>