Dermicydyna – naturalny antybiotyk w ludzkim pocie.

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył sekrety działania naturalnego antybiotyku, który jest produkowany w skórze człowieka podczas pocenia się – informuje czasopismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
Badacze z uniwersytetów w Edynburgu (Wielka Brytania), Goettingen (Niemcy), Tybindze (Niemcy) i Strasburgu (Francja) już wiedzą, że wytwarzana w ludzkiej skórze dermicydyna zwalcza zarazki, niszcząc ich ściany komórkowe. Substancja staje się aktywna w słonym, lekko kwaśnym środowisku, jakim jest pot i dzięki tej wydzielinie zostaje szybko rozprowadzona na powierzchni skóry.
W przypadku pojawienia się zarazków, dermicydyna natychmiast bierze udział w procesie unieszkodliwiania intruzów, który zachodzi dzięki tworzeniu specjalnych kanałów molekularnych, przez które przepływają naładowane cząstki cynku.

Sposób działania naturalnego antybiotyku jest bardzo skuteczny, gdyż opiera się na ataku przypuszczanym na ścianę komórkową, która nie podlega szybkiej modyfikacji. W związku z tym dermicydyna uniemożliwia zarazkom szybkie uodpornienie się na nią. Ponadto substancja potrafi dostosować się do różnorodnych typów błon komórkowych.

Dermicydyna to jeden ze znanych naukowcom 1700 naturalnych antybiotyków, nazywanych także antybakteryjnymi peptydami. Związki te uważane są za znacznie efektywniejsze w działaniu niż tradycyjnie stosowane antybiotyki, a usystematyzowana wiedza na ich temat może pomóc w przyszłości naukowcom w stworzeniu zupełnie nowej generacji leków.

Antybakteryjne peptydy potrafią pokonać wiele rodzajów bakterii, grzybów i wirusów. Są skuteczne w walce przeciwko prątkom gruźlicy i gronkowcowi złocistemu, który z powodu swojej niewrażliwości na działanie konwencjonalnych antybiotyków może wywołać sepsę lub zapalenie płuc i stanowi duże zagrożenie dla szpitalnych pacjentów.

„Nasze własne ciała produkują substancje zdolne zwalczać bakterie, grzyby i wirusy. Teraz, gdy szczegółowo znamy działanie naturalnych antybiotyków, możemy wykorzystać tę wiedzę do stworzenia leków przeciwzapalnych, które będą skuteczniejsze niż zwykłe antybiotyki” – komentuje dr Ulrich Zachariae z University of Edinburgh. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>