Depresja zwiększa ryzyko samobójstwa.

W krajach rozwiniętych zagrożony ryzykiem depresji jest co dziesiąty człowiek. Co trzeci chory na depresję próbuje odebrać sobie życie.
W Łodzi 34-letni ojciec rodziny zabił żonę i dwójkę dzieci. Potem próbował popełnić samobójstwo. Taki przypadek psychiatrzy nazywają samobójstwem rozszerzonym. Mężczyzna chorował na depresję.
W rozmowie z dziennikarzem Gazety Wyborczej, prof. Aleksander Araszkiewicz z Katedry i Kliniki Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy, mówi, że w 9 na 10 przypadków osoby, które dokonały takiego zabójstwa, a potem samobójstwa, to chorzy z zaburzeniami psychicznymi, najczęściej depresją.

Jak podkreśla, aż 20-30 proc. chorych na depresję próbuje odebrać sobie życie, a czasem i najbliższym. W ciężkiej depresji mogą bowiem występować zaburzenie myślenia i urojenie winy. Chory widzi świat w czarnych barwach i myśli, że już nic dobrego nas i bliskich nie spotka. Zabójstwo najbliższych jest więc popełniane w poczuciu ?troski? o ich los.

Prof. Araszkiewicz zwraca też uwagę, że w krajach rozwiniętych zagrożony ryzykiem depresji jest co dziesiąty człowiek, a liczba samobójców dorównuje liczbie ofiar wypadków. Psychiatria uważa, że dostęp psychiatrów i psychologów wciąż jest niewystarczająco powszechny.

Obecnie medycyna, pamiętając o skutkach społecznych, bardzo poważnie traktuje problemy ze zdrowiem psychicznym, nawet u ludzi, u których symptomem podupadania na zdrowiu są stany lękowe czy depresja. Staje się to zrozumiałe, jeśli przeanalizować dane statystyczne. Depresja odpowiadająca bowiem za ok. 8% przypadków chorób i przedwczesnych zgonów w jest drugą pod względem częstości przyczyną niepełnosprawności w Unii Europejskiej.

Depresja zwiększa ryzyko samobójstwa. Chociaż wskaźniki częstości samobójstw w Europie spadają, pozostają jednak najwyższe na świecie, a w dziesięciu nowych krajach członkowskich są o ok. 80% wyższe, niż w krajach starej piętnastki. Po wypadkach drogowych samobójstwo jest drugą pod względem częstości przyczyną zgonów w populacji Europejczyków w wieku 15-35 lat.

Więcej: www.gazeta.pl

Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Jedna myśl nt. „Depresja zwiększa ryzyko samobójstwa.

  1. winny temu jest ten chory system nauczania w szkołach jak i rodzice którzy są nieodpowiedzialni i nie potrafią wychować własnych dzieci .jak i egoistyczne środowisko w jakim taki człowiek się obraca! nie ma współczucia i zrozumienia dla wielu płytkich ludzi jest śmieszne to że ktoś chciał się zabić. jeśli Naród nie zmądrzeje to będzie nie długo 20 tysięcy samobójstw rocznie ! słabi się wykruszają a silni jedynie przetrwają mamy istne prawo dzungli gdzie rzadko kogo obchodzi że ktoś upadł i zamiast pomóc i zrozumieć taką osobę przechodzi się obojętnie lub nabija z niej a jak ta osoba targnie się na życie to wtedy wszyscy są zaskoczeni jak to mozliwe i tu jest ta perfidia !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>