Depresja postarza.

Depresja przyspiesza procesy starzenia, zachodzące w ludzkich komórkach – twierdzą autorzy badań opublikowanych przez pismo „Molecular Psychiatry”.
Josine Verhoeven z uniwersyteckiego centrum medycznego VUmc w Amsterdamie wraz z amerykańskimi kolegami przeprowadziła badania na 2 407 osobach. Około jednej trzeciej miało depresję, jedna trzecia cierpiała na depresję w przeszłości, zaś pozostałym nigdy się to nie zdarzało.

Wykonane w laboratorium testy próbek krwi wykazały, że komórki osób z ciężką depresją (obecnie lub w przeszłości) były biologicznie starsze niż u ich zdrowych rówieśników. Chodziło o zmniejszoną długość telomerów – nie dało się jej wytłumaczyć innymi czynnikami, na przykład wpływem palenia czy alkoholu.

Telomery to jakby „skuwki” zabezpieczające końce chromosomów przed uszkodzeniami DNA. Z wiekiem ich długość ulega zmniejszeniu. Okazało się, że najkrótsze telomery mieli pacjenci z najcięższą i najdłużej trwającą depresją.

Specjaliści już wcześniej zauważyli, że u osób z ciężką depresją częściej występują choroby związane z wiekiem – nowotwory, cukrzyca, otyłość czy choroby serca. Przyczyną mogą być w pewnym stopniu niezdrowe zachowania – na przykład spożycie alkoholu czy brak aktywności fizycznej. Jednak autorzy badań uważają, że sama depresja może wywierać szkodliwy wpływ na komórki. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>