Depresja podwyższa ryzyko Alzheimera.

Depresja w podeszłym wieku sprzyja gromadzeniu się beta-amyloidów, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Alzheimera – informują badacze z Uniwersytetu w Monachium (Niemcy). Naukowcy przy pomocy metod obrazowania molekularnego wykazali, że starsze osoby cierpiące na depresję posiadają w mózgu więcej złogów beta-amyloidów niż badani bez zaburzeń nastroju. Nadmierna ilość tych białek grozi pojawieniem się deficytów poznawczych i predysponuje do wystąpienia choroby Alzheimera. Badaniem objęto 371 pacjentów z umiarkowanym upośledzeniem funkcji poznawczych. Analiza danych pozwoliła stwierdzić, że amyloidy u osób z objawami depresyjnymi koncentrowały się głównie w rejonach kory przedczołowej oraz przedniej i tylnej części zakrętu obręczy.

„Kombinacja podwyższonego poziomu amyloidów oraz współwystępujących symptomów depresji stawia pacjenta w pozycji osoby charakteryzującej się wysokim ryzykiem szybkiego rozwoju choroby Alzheimera” – mówi Axel Rominger, jeden z badaczy.

Jak podkreślają autorzy badania, metody leczenia Alzheimera są wciąż bardzo ograniczone, dlatego tak ważne jest zrozumienie czynników ryzyka, które mogą doprowadzić do wystąpienia choroby.

Rezultaty niniejszego badania zaprezentowano na tegorocznej konferencji Towarzystwa Medycyny Nuklearnej i Obrazowania Molekularnego w St. Louis (USA). (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>