Depresja odbiera radość i chęć życia! Nowy lek daje nadzieję!

Historia depresji – czarna żółć, egzorcyzmy i tianeptyna. Zbyt duża ilość czarnej żółci w organizmie – to najstarsza z teorii na temat przyczyn depresji. Chorobę tę, która potrafi przynieść więcej cierpienia niż ból fizyczny i z powodu której co 6. pozbawiony terapii chory popełnia samobójstwo, przez całe wieki lekceważono lub "leczono" dziwnymi, nieskutecznymi metodami……Egzorcyzmy, rosół z kury lub przymusowy sen – to niektóre przykłady. Dziś uczeni wskazują m.in. na lek o nazwie tianeptyna. O historii depresji opowiadał 24 lutego prof. Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie, jeden z najbardziej zasłużonych polskich popularyzatorów nauki.

 

CHOROBA CZARNEJ ŻÓŁCI.
Historycy są pewni, że problem depresji znany był już Sumerom ok. 2600 roku p.n.e. i starożytnym Egipcjanom.Jako pierwszy za chorobę uznał go grecki lekarz Hipokrates (460-377 p.n.e.), zwany ojcem medycyny. 2400 lat temu Hipokrates opracował teorię 4 fluidów w organizmie człowieka. Te fluidy to: flegma (śluz), żółć żółta, krew i żółć czarna. Na podstawie tej teorii Hipokrates wyznaczył następnie 4 typy temperamentu człowieka: flegmatyk (przewaga flegmy), choleryk (przewaga żółci żółtej), sangwinik (przewaga krwi) i melancholik (przewaga żółci czarnej).Jak tłumaczył Hipokrates, kiedy równowaga między fluidami zostawała zakłócona i przewagę uzyskiwała żółć czarna, u człowieka rozwijała się melancholia, czyli depresja psychiczna – pojawiały się apatia, smutek, przygnębienie, niechęć do życia.
EGZORCYZMY, ROSÓŁ CZY ELEKTROWSTRZĄSY?
"W średniowieczu sądzono, że depresja to objaw działania złych duchów, opętania człowieka przez demony, więc do „leczenia tego stosowano egzorcyzmy" – opowiadał prof. Vetulani.
W XVIII wieku nadworny lekarz francuskiego króla Ludwika XV w celu leczenia objawów melancholii zalecał podawanie rosołu z kury. Z kolei w wieku XIX usiłowano rozwiązywać ten problem metodą hydroterapii – przygnębionych życiem melancholików wysyłano do nadmorskich uzdrowisk, gdzie bogate w minerały wody miały usuwać ich smutki potasem i jodem. Przełom XIX i XX stulecia przyniósł psychoanalizę, której sposobami także próbowano walczyć z depresją. Na początku XX wieku specjaliści wpadli na pomysł, by leczyć ludzi z melancholii metodą przymusowego snu. W latach 20. do terapii depresji wprowadzono elektrowstrząsy.
PROZAC I TIANEPTYNA
W latach 50. dwaj psychiatrzy, Nathan Kline i Roland Kuhn, odkryli leki przeciwdepresyjne – iproniazyd i imipraminę. Było to już znacznym krokiem w światowej walce z depresją.
Od końca XX wieku karierę na świecie robił antydepresyjny lek Prozac (fluoksetyna), stosowany w przebiegu łagodnych i średnio nasilonych depresji, wprowadzony do sprzedaży w 1988 roku przez amerykańską firmę farmaceutyczną.  Obecnie lekiem, z którym naukowcy wiążą spore nadzieje, jest tianeptyna – tłumaczył prof. Vetulani. Tianeptyna to przeciwdepresyjny medykament stosowany głównie w leczeniu lekkich stanów depresyjnych. Lek ten zwiększa plastyczność mózgu. W depresji dochodzi bowiem do utraty plastyczności mózgu (plastyczności neuronalnej).Plastyczność oznacza zdolność mózgu do dokonywania stosownych zmian adaptujących go do nowych okoliczności, m.in. do  tworzenia uprzywilejowanych dróg obiegu informacji w mózgu. W wyniku zmian plastycznych mózgu, neurony kory mózgowej z wiekiem rosną lub degenerują się. Procesy neurorozwojowe można pobudzać, zmuszając neurony do pracy, np. przez bombardowanie człowieka nowymi wrażeniami.
NIE WOLNO LEKCEWAŻYĆ

Według prof. Vetulaniego, co 5. kobieta i co 7. mężczyzna ma w życiu przynajmniej jeden epizod depresyjny.

W 1890 roku holenderski malarz Vincent van Gogh, sam cierpiący na depresję, namalował obraz przedstawiający mężczyznę w depresji, pozbawionego nadziei na poprawę swego stanu. Na depresję cierpieli także brytyjski mąż stanu Winston Churchill oraz amerykański pisarz Ernest Hemingway – który zakończył życie samobójstwem, i wielu członków rodziny Hemingwaya."Depresja odbiera radość i chęć do życia" – mówił profesor Vetulani. Do objawów depresji należą utrzymujące się: obniżony nastrój, brak energii, brak zainteresowań i radości, pesymizm, brak wiary w siebie, zaburzenia snu i apetytu, poczucie winy, zła koncentracja, myśli samobójcze. Objawów tych lekceważyć nie można. W około 15 proc. przypadków nie leczona depresja kończy się samobójstwem chorego – ostrzegł profesor.
NIE PIJ, GDY JESTEŚ SMUTNY.
W ramach Dnia Otwartego Forum Przeciwko Depresji wykład wygłosił także dr Bogusław Habrat, szef Zespołu Profilaktyki i Leczenia Uzależnień w warszawskim Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Mówił o zależnościach między depresją, a nadużywaniem alkoholu."Depresja znacznie zwiększa ryzyku wystąpienia u człowieka problemów alkoholowych" – powiedział dr Habrat. Ludzie piją, by poprawić sobie nastrój; aby pod wpływem alkoholu zyskać iluzję, że życie jest lepsze, niż wydaje się na co dzień, na trzeźwo. Takie picie, gdy alkoholu nadużywa się systematycznie, stwarza poważne niebezpieczeństwo. Mieszanka depresji i alkoholizmu prowadzi bowiem do wzrostu ryzyka samobójstwa.
Najbardziej narażone są kobiety. W czasie depresji problemy alkoholowe pojawiają się u 40 proc. kobiet. "Zjawisko +samoleczenia się+ przy pomocy alkoholu jest częstsze u kobiet. Sięgają one po alkohol z powodu depresji trzy razy częściej niż mężczyźni" – wyjaśnił dr Habrat. Wykład prof. Vetulaniego odbył się w sobotę 24 lutego, w Warszawie, w ramach Dnia Otwartego Forum Przeciwko Depresji.
PAP – Nauka w Polsce, Joanna Poros

 

3 myśli nt. „Depresja odbiera radość i chęć życia! Nowy lek daje nadzieję!

  1. mam depresje i tak tez zrobiłem , nawet nie chciało mi sie tego czytac.. ale i tak chyba pojde do lekarza.. chodz nie wiem czy mi to pomoze… A DEPRESJA JEST ZPOWODOWANA NASZYM KRAJEM !!!! 100% W KRAJACH BOGATSZYCH JEST MNIEJ OSOB KTÓRZY CIERPIA NA DEPRESJE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>