Depresja może skrócić życie chorych na zaawansowanego raka.

Depresja skraca czas przeżycia chorych na zaawansowanego raka – twierdza badacze amerykańscy na łamach najnowszego wydania „PLoS ONE”. Prof. Lorenzo Cohen z University of Texas M.D. Anderson Cancer Center twierdzi, że wykazał to na przykładzie 217 chorych na raka nerki z przerzutami. W badaniach uwzględniono kto jest wierzący, ma wsparcie najbliższych i jak sobie radzi ze stresem. Pacjentom kilka razy dziennie pobierano próbki krwi oraz śliny, by zbadać jak w ciągu dnia zmienia się u nich poziom kortyzolu, hormonu stresu, oraz markerów stanów zapalnych w organizmie. Średni okres przeżycia wszystkich obserwowanych chorych nie przekraczał 1,8 lat. W depresji było 23 proc. badanych. Ci chorzy żyli krócej niż pozostali pacjenci, nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka, takich jak styl życia. Najkrócej żyli ci, u których poziom kortyzolu był najwyższy przez cały dzień. Wykazano również, że silne stresy stymulują procesy zapalne w organizmie, co niekorzystnie wpływa na postęp choroby.

Prof. Cohen twierdzi, że nie znamy jeszcze wszystkich mechanizmów biologicznych jakie silne stresy wywołują u chorych na raka. Dodaje, że opieką psychologiczną powinny być objęci wszyscy będący w depresji chorzy na raka.

Uczony przyznaje jednak, że trudno jednoznacznie wykazać, że stan psychiczny wpływa na długość przeżycia chorych z na zaawansowanym nowotworem. Potrzebne są dalsze badania, które ostatecznie to wyjaśnią. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>