Depilacja bikini sprzyja infekcjom.

Kobiety i mężczyźni depilujący miejsca intymne częściej ulegają infekcjom – informuje „British Medical Journal”. Depilacja genitaliów i okolic, niegdyś dokonywana z powodów kulturowych bądź religijnych (na przykład muzułmanki i muzułmanie usuwają takie owłosienie co najmniej raz na czterdzieści dni) staje się coraz popularniejsza – także wśród mężczyzn. Producenci depilatorów i salony kosmetyczne lansują także fantazyjne „fryzury intymne”. Zarówno golenie, jak i depilacja woskiem (lub cukrem) powoduje mikrourazy skóry, przez co staje się ona szczególnie wrażliwa na patogeny, na przykład pokswirusy, wywołujące przenoszoną droga płciową chorobę zwaną mięczakiem zakaźnym (Molluscum contagiousum).

Naukowcy z USA i Francji zajęli się 30 pacjentami i pacjentkami z mięczakiem zakaźnym, leczonymi w prywatnej francuskiej klinice. W tej grupie przeważali mężczyźni (było ich 24). Wszystkie infekcje wystąpiły po zabiegach takich jak depilacja woskiem, golenie czy przystrzyganie.

Mięczakiem można się bardzo łatwo zakazić przez kontakt ze skórą innej zakażonej osoby lub dotykanie skażonych przedmiotów – na przykład ręcznika czy ściereczki.

Szczególnie narażone są osoby o obniżonej odporności. Zwykle w zakażonym miejscu pojawiają się kilkumilimetrowe podobne do kropli wosku guzki, czasem z pępkowatym zagłębieniem w centrum, widocznym zwłaszcza w większych zmianach. Po nakłuciu i ucisku guzka wydobywa się z niego kaszowata treść perłowego koloru (ale nie należy tego robić, bo infekcja może się rozszerzyć). Zmiana zwykle ustępuje samoistnie, nie pozostawiając blizn (chyba, że rozdrapaliśmy guzek).

Autorzy badań zaznaczają, że usuwanie włosów łonowych sprzyja także innym zakażeniom, na przykład wirusem wywołującym brodawki. Z drugiej strony brak owłosienia sprawia, że na włosach w rejonie bikini nie mogą zagnieździć się wszy łonowe – gatunkowi temu grozi wręcz wyginiecie. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>