Demencja żony groźna dla męża.

Jeśli starsza osoba ma demencję, to jej współmałżonek jest 6-krotnie bardziej narażony na podobne problemy ze sprawnością umysłową – zaobserwowali naukowcy z USA. Jak napisali na łamach pisma „Journal of the American Geriatrics Society”, ryzyko to dotyczy szczególnie mężczyzn. Opieka nad współmałżonkiem z demencją (otępieniem), czyli znacznym obniżeniem sprawności umysłowej, jest zajęciem trudnym, czasochłonnym i zazwyczaj wyczerpującym fizycznie. Z badań wynika, że osoby opiekujące się bliskim z otępieniem muszą mu udzielać więcej wsparcia, bardziej się dla niego poświęcają i przeżywają więcej stresów niż opiekunowie osób niepełnosprawnych fizycznie, ale bez demencji. Są też bardziej narażeni na wiele problemów ze zdrowiem, w tym na depresję.

Aby sprawdzić, jak taka opieka wpływa na sprawność umysłową partnera naukowcy z Uniwersytetu Stanu Utah przebadali 1.221 starszych małżeństw (w wieku 65 lat i więcej). W momencie rozpoczęcia projektu żaden z jego uczestników nie miał objawów demencji. Stan ich zdrowia śledzono następnie przez 12 lat. W tym okresie zdiagnozowano 125 przypadków demencji tylko wśród mężów, 70 przypadków tylko wśród żon i 30 u obu małżonków (tj. u 60 osób).

W analizie uwzględniono czynnik mogące mieć wpływ na ryzyko demencji, jak wiek i płeć, społeczno-ekonomiczne warunki życia, posiadane warianty genu apolipoproteiny E (APOE), która odgrywa główną rolę w metabolizmie cholesterolu i trójglicerydów.

Okazało się, że współmałżonkowie osób, u których rozwinęła się demencja byli 6 razy bardziej narażeni na obniżenie sprawności umysłowej, niż ci, których partner nie miał otępienia. Ryzyko to było wyraźnie wyższe dla mężów.

Jak ocenia prowadząca badania dr Maria Horton, optymistyczne jest to, że u większości osób, których współmałżonek miał demencję nie rozwinęły się podobne problemy. Konieczne są jednak dalsze badania, które pozwolą lepiej poznać czynniki odpowiadające za te różnice, podkreśla badaczka. JJJ

PAP – Nauka w Polsce

kap

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>