Delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji zaniepokojony likwidacją szkół polonijnych.

Zaniepokojenie likwidacją szkół polonijnych oraz lekceważeniem katechezy w edukacji polskich dzieci i młodzieży na emigracji wyraża w liście na rozpoczęcie nowego roku szkolnego abp Zygmunt Zimowski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji. List zostanie odczytany w polskich kościołach za granicą w pierwszą niedzielę września.

Przed zbliżającym się początkiem roku szkolnego abp Zygmunt Zimowski apeluje do Polaków żyjących za granicą, by „wspólnie, mając od Boga ? już jako dorośli ? dar poznania prawdy, pomagali teraz dzieciom i młodzieży budować przyszłość na Bożej prawdzie, uwzględniając duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska”. „Jest to, jak nauczał Jan Paweł II, dziedzictwo wiary, kultury i historii polskiej” – przypomina hierarcha.

Kościół w Polsce z niepokojem zauważa dwie niebezpieczne tendencje w środowiskach życia emigracyjnego – pisze abp Zimowski. „Po pierwsze, słyszy się wiele o likwidacji szkół w środowiskach polonijnych. To zjawisko słusznie niepokoi wielu, zwłaszcza rodziców. Po drugie, są ośrodki, w których proces edukacyjny tak jest kształtowany, że w świadomości dzieci i młodzieży katecheza jawi się jako przedmiot najmniej ważny i najmniej potrzebny w życiu ze wszystkich przedmiotów, w których oni uczestniczą” – stwierdza delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji.

„Zaskakujące i budzące niepokój jest dążenie, aby natychmiast lub stopniowo w ogóle usunąć katechezę z obszaru zainteresowań uczniów od najmłodszych, aż po młodzież z klas starszych” – dodaje hierarcha.

Stwierdza jednocześnie, że poczucie odpowiedzialności za religijne i patriotyczne wychowanie dzieci i młodzieży „przenikało zawsze serca rzeszy kapłanów i sióstr zakonnych, rodziców, a także katechetów, nauczycieli i wychowawców w polonijnych szkołach państwowych i prywatnych”.

„Kościół w Polsce jest Wam za to ogromnie wdzięczny” – dodaje abp Zimowski. Życzy także w swoim liście emigrantom, by nie ustawali w „budowaniu szkolnej przyszłości polonijnej na Bożej prawdzie, pomagając dzieciom i młodzieży w dojrzewaniu ich wiary oraz pogłębianiu wiedzy, polskiej kultury i miłości do Ojczyzny”.

W liście do Polonii abp Zimowski przypomina także o 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dzień 1 września 1939 r. nazywa wymownym symbolem, że „przekroczenie granic Bożych przykazań prowadzi w konsekwencji do zbrodniczego przekraczania innych granic ? i moralnych, i politycznych”. „Każda wojna jest znakiem, że gdy zabraknie Bożej prawdy, dla człowieka nie ma przyszłości” – dodaje hierarcha.

Dlatego wyraża wdzięczność ośrodkom życia emigracyjnego, które pielęgnują wspomnienie tragicznych wydarzeń 1939-1945. Jak podkreśla, nie chodzi tylko o „bolesne wspomnienia wojny”, ale też o „wychowanie młodego pokolenia, dzieci i młodzieży, do budowania przyszłości w Europie i świecie na fundamencie Bożej prawdy z troską o nasze duchowe dziedzictwo”.

Duszpasterzom młodzieży oraz wszystkim osobom konsekrowanym zajmującym się wychowaniem młodego pokolenia abp Zimowski przypomina o byciu „nauczycielami wiary” oraz jej „wiarygodnymi świadkami” – dzięki tym postawom „kapłan przeżywa swoje powołanie w radości i pokorze serca wiedząc, że dzięki jego posłudze tak wielu ludzi odnajduje drogę do Jezusa i osiąga zbawienie”.

„Gdy więc rozpoczynamy rok szkolny w kontekście Roku Kapłańskiego, niech ta okoliczność będzie zwłaszcza dla samych kapłanów dodatkowym argumentem na rzecz gorliwej posługi w wychowaniu religijnym dzieci i młodzieży. Nie jest bowiem przesadą stwierdzenie, że rola kapłana w całokształcie wychowania młodego pokolenia jest niezastąpiona” – stwierdza abp Zimowski.

List zostanie odczytany w polskich kościołach za granicą 6 września.
KAI, www.nfo.wiara.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>