Darmowe badania zmian skórnych na UMK w Toruniu.

26 września po raz szesnasty w Toruniu odbędzie się Biała Niedziela – akcja poświęcona problemowi nowotworów skóry, a w szczególności czerniakowi. Ponad 500 osób będzie miało szansę przejść darmowe badania innowacyjną metodą wymyśloną na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Akcję w Akademickiej Przychodni Lekarskiej co roku organizuje Interdyscyplinarny Zespół Optycznych Metod Wczesnego Wykrywania Nowotworów UMK (IZOMWWN), kierowany przez prof. Barbarę Chwirot. W trakcie Białej Niedzieli pacjenci wybrani przez lekarzy podczas wstępnego badania, będą mieli możliwość poddania się badaniu podejrzanych zmian skórnych unikalną w skali światowej metodą fluorescencyjną opracowaną na UMK. W tym roku przewiduje się przebadanie ok. 500 osób.

Fluorescencyjna metoda wykrywana czerniaka polega na naświetleniu skóry światłem ultrafioletowym o odpowiedniej długości fali. O wystąpieniu czerniaka może świadczyć słabsza fluorescencja fluorescencja w zmienionym chorobowo miejscu. Jej czułość ocenia się na ok. 82 proc. ZA pomocą tej metody przebadano kilkadziesiąt tysięcy osób. Metodę opracowano na UMK w IZOMWWN w 1993 r. W 1998 r. metoda ta została opatentowana i uznana za Polski Produkt Przyszłości.

Masowym, bezpłatnym badaniom zmian skórnych będzie towarzyszyć akcja informacyjna na temat zagrożenia czerniakiem i potrzeb systematycznego kontrolowania skóry.

Jak informuje Centrum Informacji i Promocji UMK, z roku na rok rośnie liczba pacjentów, u których choroba jest wykrywana we wczesnym, dobrze rokującym na wyleczenie stadium. Dzięki Białej Niedzieli, w ostatnich latach w Toruniu osiągnięto wykrywalność ok. 50 proc. wczesnych czerniaków (w pierwszych latach ok. 10 proc.) Średnia krajowa wynosi kilka procent.

Rejestracja uczestników odbędzie się w dniach od 20 do 24 września. Szczegóły na temat rejestracji można znaleźć na stronie UMK: http://www.aktualnosci.umk.pl/?dzial=Aktualnosci&id=20100915152659)

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>