Daltonistom pomoże terapia genowa.

Udało się przywrócić małpom daltonistom zdolność widzenia kolorów – informują naukowcy z USA na łamach pisma „Nature”. Opracowany przez nich sposób terapii genowej może w przyszłości pomóc w leczeniu zaburzeń wzroku u dorosłych ludzi. Nauczenie mózgu rozpoznawania nowego rodzaju informacji sensorycznej, np. rozpoznawania różnych długości fal światła czy częstotliwości dźwięku, jest możliwe tylko we wczesnym dzieciństwie, kiedy mózg jest najbardziej chłonny, jak to określają neurobiolodzy, plastyczny.

Jay Neitz wraz z kolegami z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle wykazali w swojej najnowszej pracy, że mimo to można nauczyć dorosłe zwierzęta rozpoznawania kolorów.

Naukowcy badali samce małpek sajmiri, o których wiadomo, że nie rozpoznają kolorów czerwonego i zielonego. Przy użyciu zaawansowanych technik genetycznych badacze uruchomili w komórkach siatkówki u samców małp geny kodujące barwniki wzrokowe (fotopigmenty) obecne u niektórych samic tego gatunku, ale nigdy u samców. Następnie po wykonaniu różnego rodzaju testów biofizycznych i behawioralnych zaobserwowali, że samce sajmiri z aktywnymi genami tych barwników potrafią rozróżniać pomiędzy kolorem czerwonym i zielonym.

Dzięki odkryciu, że u dorosłych ssaków naczelnych można zwiększać możliwości odbierania bodźców sensorycznych, dowiadujemy się, że mózg jest zdolny do nauczenia się poznawania zupełnie nowego rodzaju informacji, nawet jeżeli najbardziej plastyczny etap jego rozwoju jest już zakończony. KDO

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>