Czynienie dobra korzystne dla serca.

Wolontariat jest dobry dla serca i zauważalnie poprawia zdrowie układu krążenia nawet u bardzo młodych osób – wynika z badań opisanych na łamach najnowszego wydania „JAMA Pediatrics”. Naukowcy z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie postanowili sprawdzić, czy i w jaki sposób wolontariat wpływa na zdrowie fizyczne nastolatków. „Ciekawiło nas, czy zaangażowanie się młodzieży w pomoc innym pomaga też samym dobroczyńcom” – wyjaśnia kierująca badaniem doktorantka Hannah Schreier.

Do eksperymentu naukowcy zaprosili 106 nastolatków w wieku 15 i 16 lat ze szkoły średniej w Vancouver. Podzielili ich na dwie grupy: uczestnicy pierwszej regularnie przez 10 tygodni angażowali się w wolontariat, a uczestnicy drugiej dopiero oczekiwali na rozpoczęcie swojej przygody z wolontariatem.

Na początku wszystkim ochotnikom zmierzono wskaźnik masy ciała (BMI), poziom cholesterolu we krwi oraz sprawdzono, czy nie cierpią na jakieś infekcje. Po zakończeniu eksperymentu badania te powtórzono. Dodatkowo poproszono młodych ludzi o ocenę swojego zdrowia psychicznego, samopoczucia, poziomu empatii i zadowolenia z siebie.

Okazało się, że przedstawiciele grupy wolontariuszy, którzy spędzali 1 godzinę tygodniowo na prowadzeniu zajęć pozaszkolnych dla uczniów lokalnych szkół podstawowych, po 10 tygodniach eksperymentu mieli niższy poziom cholesterolu, niższe BMI i rzadziej cierpieli na infekcje niż osoby z drugiej grupy.

„Warto dodać, że ochotnicy, którzy zauważyli u siebie największy wzrost empatii, zachowań altruistycznych oraz polepszenie samopoczucia, byli jednocześnie tymi, u których odnotowano największą poprawę stanu układu krążenia” – mówi Schreier.

Choroby układu krążenia są jedną z głównych przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych. Pierwsze objawy choroby wieńcowej mogą pojawiać się już w okresie dojrzewania. Dotychczasowe badania wskazują, że czynniki psychospołeczne, takie jak stres, depresja, dobre lub złe samopoczucie, odgrywają niebagatelną rolę w rozwoju omawianych schorzeń. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>