Czy sportowcy wysokiego wyczynu muszą wspomagać organizm coraz to nowymi produktami chemii lub farmacji?- pyta Redaktor Janusz Jeleń, emerytowany dziennikarz sportowy.

Pamiętam jak dziś! W Tarnowie odbywały się I Targi Zdrowej Żywności. Konferencja prasowa zgromadziła kilkudziesięciu dziennikarzy z całej Polski. Wśród nich był Redaktor Janusz Jeleń ( tel. 0-32, 255- 25- 63) , dziennikarz sportowy, reprezentujący katowicki ?Sport?, autor wielu książek o tematyce sportowej. Do dziś jestem wdzięczny Redaktorowi za pomoc w propagowaniu idei zdrowej żywności poprzez Tarnów, dla całej Polski! Oto wspomnienia z Tarnowa emerytowanego Nestora dziennikarzy sportowych??.

25 (niespełna) lat temu pojechałem z tym pytaniem do Tarnowa, na I Ogólnopolskie Targi Zdrowej Żywności. Odpowiedź ich głównych sprawców, prof. Juliana Aleksandrowicza i dr Jacka Roika zgadzała się z moimi podejrzeniami. Nie, wcale nie muszą, gdyż niejedna forma tzw. prochów może być z powodzeniem zastąpiona produktami racjonalnego odżywiania. Trzeba tylko wiedzieć, co skutecznie może wspomóc organizm w sportowym wysiłku, a następnie konsekwentnie tego przestrzegać.
Przez długie lata, począwszy od 1985 roku niestrudzony dr Jacek Roik, nawiasem mówiąc syn Edmunda, jednego z trzech Braci Roików, występujących w 1948 roku w barwach pierwszoligowej ?Tarnovii?, popularyzował w całej Polsce ideę zdrowej żywności. Kampanii słownej, drukowanej towarzyszyły przeróżne imprezy z udziałem sportowców pierwszej gildii, takich jak na przykład: kolarze, narciarze, alpiniści. W Tarnowie przy wypełnionej po brzegi sali widowiskowej w Domu Kultury Zakładów Azotowych, opowiadał o skutkach racjonalnego odżywiania w atakowaniu coraz to nowych szczytów himalajskich nasz nieodżałowanej pamięci alpinista Jerzy Kukuczka, w Bielsku sponsorowani przez producenta życiodajnych zarodków pszennych, Wojciecha Wrońskiego narciarze mieli bieg bardzo popularnego wówczas ?Andraszka?, na Polach Mikuszowickich. Media, zachęcone przez katowicki ?Dziennik Zachodni? , który bezpłatnie udostępnił szpalty na cykliczną rubrykę ? Klub Entuzjastów Zdrowej Żywności?, zachęcały do wzbogacania wiedzy o racjonalnym żywieniu. W całej Polsce przybywało specjalistycznych sklepów ze zdrową żywnością, a Tarnów, stolica nowych prądów, zapraszał na cieszące się już międzynarodowa renoma Targi.
Ale z nawykami żywieniowymi trudna sprawa. Siedzą w człowieku mocno i głęboko, skutkiem czego nie doczekaliśmy spodziewanego przełomu przyzwyczajeń. Czy dziś, gdy na rynku mamy praktycznie wszystko, co mogłoby mieć znaczący wpływ na zdrowie człowieka- wyczynowca i amatora- nie można byłoby wrócić do reanimacji tamtej idei? Zostało po niej sporo, co najważniejsze ludzie, tamci z lat osiemdziesiątych ( z dr Roikiem naczelne) i nowi- tysiące młodzieży z lawinowo rosnąca świadomością potrzeby przemian. Zachęcam do przemyśleń. Janusz Jeleń (emerytowany dziennikarz) , Katowice, tel. 0- 32, 255- 25- 63.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>