Czy lekarz powinien zwierzać się Pacjentom ?

Lekarz nie powinien się zwierzać pacjentom! Lekarze, którzy chcą mieć lepszy kontakt z pacjentem, często mówią o swojej rodzinie, problemach zdrowotnych czy poglądach politycznych. To błąd …..

 

 wynika z badań, których wyniki opublikowano na łamach "Archives of Internal Medicine". Z pozoru otwartość wydaje się dobrym sposobem nawiązania osobistej więzi i pobudzenia pacjenta do własnych zwierzeń. Tak też myśleli lekarze i psychologowie z University of Rochester School of Medicine and Dentistry, zanim przeanalizowali nakręcone ukrytą kamerą pierwsze wizyty pacjentów u doświadczonych lekarzy podstawowej opieki medycznej.
Okazało się, że szczere wyznania lekarzy, jakie pojawiały się przy co trzeciej wizycie pacjenta, nie przyniosły widocznych korzyści, a nawet mogły utrudniać przepływ ważnych informacji od pacjenta do lekarza. Często wyznania nie były związane z rozmową i kierowały uwagę raczej na lekarza, co ograniczało i tak zbyt krótki czas, przypadający na każdego pacjenta. Jak konkludują autorzy, wszelkie osobiste wyznania powinny być krótkie i ściśle związane z problemami pacjenta. Zamiast kierować uwagę na własne problemy, lepiej starać się o empatię i dodawać otuchy. O kłopotach i zmartwieniach lepiej opowiedzieć kolegom – lekarzom. PMW . PAP – Nauka w Polsce.  

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>