Czy lekarz powinien zapewnić pacjentom opiekę duchową? – sympozjum w Warszawie.

Czy lekarz powinien zapewnić pacjentom opiekę duchową? Nad tym problemem zastanawiali się uczestnicy VI Sympozjum „Dylematy etyczne w praktyce lekarskiej”. Spotkanie, którego współorganizatorem była Prowincja Polska Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego, odbyło się w Warszawie.

Wielość obowiązków, jakie ma lekarz sprawia, że często nie ma czasu, by „pochylić się nad pacjentem” i go wysłuchać – zauważył dr Marek Krobicki, reprezentujący na sympozjum polską prowincję bonifratrów. „Lekarz musi mieć wokół siebie tych, którzy razem z nim pochylą się nad pacjentem, a to może być kapelan, wolontariusz, psycholog, ale i pracownik szpitala, który będzie miał czas na to, aby porozmawiać z pacjentem, aby wysłuchać jego obaw, a potem w stosownym momencie podzielić się tymi uwagami z lekarzem” – zauważył dr Krobicki.

W sympozjum wzięli udział lekarze, psychologowie, kapelani i prawnicy, którzy zastanawiali się, w jaki sposób całościowe podejście do pacjentów jest możliwe do osiągnięcia w rzeczywistości polskiej służby zdrowia.

R. Łączny, KAI

Biuletyn Radia Watykańskiego jest rozsyłany gratis na adresy abonentów. Jak dokonać prenumeraty lub jak z niej zrezygnować informujemy na stronie www.radiovaticana.org/polski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>