Czy każdy ból gardła należy leczyć antybiotykiem?

W codziennej praktyce lekarskiej, zwłaszcza na wiosnę i w jesieni, bardzo często Pacjenci skarżą się na ból gardła i „domagają się” zaoordynowania Im natychmiast antybiotyku, bo „muszą” być na „rano zdrowi”! Staram się cierpliwie tłumaczyć w takich przypadkach Moim Pacjentom,że nie każdy ból gardła należy leczyć antybiotykiem! W większości przypadków ból gardła wywołany jest wirusem! Wtedy antybiotyk jest niepotrzebny! Oczywiście ból gardła jest nieprzyjemnym odczuciem i aby zneutralizowac tą dolegliwość zalecam propolis w postaci tabletek do ssania lub w płynie do płukania gardła.Po 2- 3 dniach takiej kuracji objaw ten ustępuje….

Ból gardła jest bardzo częstą przyczyną wizyt u lekarza pierwszego kontaktu, zwłaszcza w populacji dzieci i młodych dorosłych. Najczęściej jest on spowodowany stanem zapalnym pochodzenia wirusowego lub bakteryjnego. Jak dotąd nie opracowano jednoznacznych standardów postępowania w przypadku bólu gardła, dlatego sposób leczenia zależy od kraju i preferencji lekarza. Wprawdzie w większości przypadków ból gardła ustępuje w ciągu kilku dni samoistnie, jednak wielu lekarzy zaleca stosowanie antybiotyków. Celem takiego postępowania jest przyśpieszenie ustąpienia bólu oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań, jednak leczenie takie obarczone jest ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych oraz wytworzenia szczepów antybiotykoopornych. Stąd zasadność takiego postępowania budzi wiele kontrowersji. Na stronie www.mp.pl ukazało sie opracowanie  dr med. Bożena Dubiel na powyższy temat. Na tej samej stronie www.mp.pl ukazał się komentarz do powyższego opracowania pióra prof. dr hab. med. Andrzej Radzikowskiego  Kierownika Kliniki Gastroentreologii i Żywienia Dzieci I Katedry Pediatrii AM w Warszawie : Zapalenie gardła jest częstą dolegliwością, niejednokrotnie niewymagającą interwencji lekarskiej. Mimo że w większości przypadków ma ono etiologię wirusową, towarzyszący mu ból jest jednym z częstszych powodów zastosowania niepotrzebnej antybiotykoterapii. Lekarze często nie są pewni swojej oceny klinicznej, dlatego w obawie przed wystąpieniem zarówno powikłań odległych, takich jak gorączka reumatyczna i ostre kłębuszkowe zapalenie nerek, jak i miejscowych powikłań ropnych, takich jak ropień pozamigdałkowy, zlecają antybiotyki. Niepotrzebna i nieuzasadniona antybiotykoterapia nie ma żadnego wpływu na przebieg wirusowego zapalenia gardła, może natomiast spowodować zwiększenie odsetka szczepów pneumokoków i pałeczek hemofilnych kolonizujących nosogardło opornych na zastosowany antybiotyk. Taka sytuacja miała miejsce w Polsce w wyniku nadużywania kotrimoksazolu i doksycykliny. Stopień oporności pneumokoków oraz pałeczek hemofilnych na kotrimoksazol i doksycyklinę zdyskwalifikował oba te leki z leczenia empirycznego bakteryjnych zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych.  Od siebie dodam: mam nadzieję, że po przeczytaniu tej informacji, gdy zjawicie się Państwo w gabinecie u swojego Lekarza z bólem gardła, zaufacie jego wiedzy i doświadczeniu i nie będziecie się „gniewać”, że na recepcie nie będzie za każdym razem antybiotyku! Należy wiedzieć, że ”ból gardła” wywołany przez wirusa albo bakterię inaczej sie leczy! Ja zawsze informuję Moich Pacjentów, aby starali się jak najszybciej przychodzić na wizytę przy bólach gardła, a nie wtedy jak po tygodniu leczenia się ” na własną rękę” nie ma poprawy…..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>