Czy chorzy na AMD dostaną szansę na leczenie lucentisem?

Program terapeutyczny wprawdzie istnieje, ale na warunkach, których okuliści nie są w stanie zaakceptować. Miejsce leczenia lucentisem zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem za zgodą płatnika, miał w tym roku zająć terapeutyczny program zdrowotny. Placówki medyczne nie chcą jednak przyjąć założeń programu, ponieważ musiałyby dopłacać do każdego pacjenta ok. 3 tys. złotych. Jak wyjaśnia prof. Jerzy Szaflik, krajowy konsultant w dziedzinie okulistyki, leczenie AMD jest możliwe jedynie lucentisem, jako że inny zarejestrowany lek na zwyrodnienie plamki żółtej nie jest dostępny. Terapia polega na iniekcji minimum trzech dawek w ciągu pierwszego roku leczenia oraz na wzmocnieniu leczenia w roku następnym.

Leczenie jest drogie: jedna ampułka lucentisu kosztuje ok. 4 tys. złotych. Tymczasem w projekcie założeń do programu terapeutycznego NFZ oferuje 850 złotych za 0,5 mg lucentisu (tyle preparatu jednorazowo podaje się pacjentowi).

Diabeł, jak zwykle, tkwi w szczegółach. Producent lucentisu sprzedaje go wyłącznie w ampułkach o pojemności 2,3 mg za ok. 4 tys. Z prostego rachunku wychodzi więc co prawda, że 0,5 mg leku kosztuje ok. 850 zł, ale ten prosty rachunek nie uwzględnia faktu, że producent dostarcza na rynek tylko większe opakowania i nie ma możliwości technologicznych, by produkować lek w opakowaniach mniejszych. Ampułka z preparatem jest niepodzielna, co oznacza, że jej zawartości nie można zachować dla kolejnego pacjenta.

Dlatego placówki medyczne nie chcą zgodzić się na 850 złotych proponowane przez NFZ za dawkę leku, ponieważ ze szpitalnej kasy musiałyby wyrównywać różnicę pomiędzy faktycznym kosztem zakupu leku (ok. 4 tys. za ampułkę) a refundacją NFZ (850 zł.)

W opinii prof. Szaflika wycena zabiegu (200 zł) jest również bardzo niska. Kilka dni temu krajowy konsultant w dziedzinie okulistyki przesłał swoje uwagi do NFZ i resortu zdrowia. Jeśli nie zostaną one uwzględnione, chorzy na AMD nie mają szans na leczenie.

Na AMD w formie wysiękowej, prowadzącej do ślepoty, zarejestrowany jest w Polsce jeden lek, Lucentis, (ranibizumab), który stabilizuje proces choroby i poprawia ostrość widzenia. Jak wyjaśniał prof. Szaflik portalowi rynekzdrowia.pl, jest on fragmentem przeciwciała monoklonalnego, opracowanym specyficznie do leczenia choroby oczu, blokującym biologicznie aktywne formy naczyniowego czynnika wzrostu A (VEGF?A), cząsteczki, która uważana jest za podstawową przyczynę rozwoju AMD.

Jak podkreśla prof. Szaflik, wielu krajach Europy, m.in. w Belgii i w Holandii stosuje się tańszy preparat, który zdaniem wielu praktyków nie jest gorszy. Mógłby on być alternatywą dla pacjentów, ale do jego stosowania w Polsce nie ma podstaw prawnych, został bowiem dopuszczony na rynek jako lek stosowany specyficznie w leczeniu raka jelita grubego.

Tymczasem statystyki są niepokojące. Każdego roku u ok. 250 tys. osób w Polsce lekarze wykrywają AMD (Age-related Macular Degeneration), czyli zwyrodnienie plamki żółtej. Choroba ta wysuwa się na pierwsze miejsce wśród przyczyn praktycznej ślepoty u pacjentów po 65. roku życia. Dodatkowo wiek osób zapadających na AMD obniża się. Ok. 10 proc. osób po 45 roku życia jest nią zagrożonych.

Dziennik Polski, SA/Rynek Zdrowia

Jedna myśl nt. „Czy chorzy na AMD dostaną szansę na leczenie lucentisem?

 1. Warszawa 03.01.11
  Jestem chory na AMD.
  Prywatnie podano mi trzy zastrzyki AVASTIN, po których nastąpiła poprawa na 3 miesiące.
  Obecnie nastąpiło znowu pogorszenie i zaleca się kolejny zastrzyk.
  Nie mogę otrzymać LUCENTISU, ponieważ zbyt dobrze widzę i NFZ mi tego nie zrefunduje.
  Przecież to jakaś paranoja.
  Gdzie tu profilaktyka, po co niewidomemu zastrzyki?
  To są jakieś kpiny, które z chorych robi sobie NFZ.
  Dlaczego nie zarejestrowano AVASTINU?
  Odnoszę wrażenie, że nie chodzi tu o leczenie ludzi, tylko o sprawy biznesowe, a leczenie jest tylko w tle.
  Jestem oburzony tą całą polityką zdrowotną.
  Mam przekonanie, że chodzi tu o drenowanie kieszeni biednych emerytów i „nabijanie kasy”przede wszystkim tym, którzy preparaty produkują.
  Zdzisław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>