„Człowiek lodu” – Otzi zmarł po mocnym ciosie w czoło.

Wyniki badań krwinek pobranych z wnętrza czaszki słynnego “Człowieka Lodu” czyli Otziego sugerują, że przed śmiercią otrzymał on mocny cios w czoło – informuje pismo „Cellular and Molecular Life Sciences”. Znalezione na alpejskim lodowcu Schnalstal w Alpach ciało człowieka sprzed 5000 lat należy do najlepiej zbadanych ludzkich szczątków. Ustalono, ze zmarł w kilka godzin po doznaniu poważnych obrażeń podczas walki. Rozszyfrowano większość jego genomu. Teraz naukowcy zajęli się proteomem – białkami, które w odróżnieniu od DNA mają różny skład w różnych tkankach.

Analizując białka z dwóch próbek mózgu Człowieka Lodu, Frank Maixner z zajmującego się badaniami mumii instytutu w Bolzano (Włochy) oraz Andreas Tholey z uniwersytetu w Kilonii (Niemcy) wykazali , że Otzi został uderzony w czoło, co sprawiło, że jego mózg uderzył o tylną część czaszki.

Podczas badań zastosowano chromatografię żelową i cieczową oraz spektrometrię masową, a ich wyniki zostały przeanalizowane za pomocą odpowiednich algorytmów. Ogółem udało się zidentyfikować 502 różne białka, spośród których 9 jest specyficznych dla mózgu, zaś 10 – dla krwi Ii procesu krzepnięcia. Dodatkowych danych dostarczyło badanie za pomocą mikroskopu sił atomowych. (PAP)

pmw/ tot/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>