Czechy: co siódmy żołnierz cierpi na otyłość.

Połowa z 22 tys. osób stanowiących personel zawodowych czeskich sił zbrojnych ma nadwagę – poinformował w środę praski dziennik Lidove noviny, powołując się na wojskowe źródła medyczne.
Co siódmy żołnierz wymaga leczenia z powodu otyłości. – Choroba ta występuje u 3,5 tys. pełniących służbę – powiedział gazecie docent Pavol Hlubik z wydziału wojskowej służby zdrowia Uniwersytetu Obrony w Hradec Kralove. Kierowany przez niego zespół wykrył te alarmujące wskaźniki i opracował plan zaradczy – w ciągu najbliższego półrocza garnizonowi lekarze mają przepisywać żołnierzom dietę, a w razie potrzeby również środki farmakologiczne. Na pigułki odchudzające zamierza się wydawać 700 koron (120 złotych) na osobę miesięcznie.

Nie wszystkim takie rozwiązanie się podoba: – Armii należy nakazać więcej ruchu, ale musieliby się na to zdecydować generałowie, nie ma ich jak do tego zmusić – cytują Lidove Noviny wojskowego lekarza, który zastrzegł sobie anonimowość.

PAP/ Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>