Czarnoskóre kobiety częściej umierają z powodu raka piersi.

Przeżywalność Afroamerykanek ze zdiagnozowanym rakiem piersi jest znacznie niższa niż w przypadku kobiet o innym pochodzeniu etnicznym – poinformowali badacze podczas dorocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem (AACR) w Waszyngtonie. Jak zauważa dr Candyce Kroenke z konsorcjum medycznego Kaiser Permanente w Oakland, obserwacje wskazują na to, że gorsze rokowania nie wynikają tylko z faktu, że u czarnoskórych kobiet częściej występują trudniejsze do leczenia podtypy nowotworu.

Naukowcy przeprowadzili badania w grupie 1688 kobiet, które leczone były na raka piersi o różnym profilu molekularnym (luminalny A i B, potrójnie negatywny, podstawny lub z nadekspresją HER2). W ciągu sześciu lat obserwacji zmarło 499 kobiet, w tym 268 z powodu raka piersi. Niemal dwukrotnie częściej umierały Afroamerykanki.

W porównaniu z kobietami rasy białej u czarnoskórych kobiet częściej diagnozowano trudnego do wyleczenia raka potrójnie negatywnego, jednak większe ryzyko zgonu dotyczyło wszystkich podtypów nowotworu. Umieralność z powodu raka luminalnego A i B, a także raka z nadekspresją HER2 była około 2,5-krotnie wyższa. W przypadku nowotworu podstawnego była wyższa 1,3-krotnie.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>