Cytyzyna: czyżby sposób na tańsze zerwanie z nałogiem palenia?

Potencjał cytyzyny dostrzegł prof. Witold Zatoński z warszawskiego Centrum Onkologii, zagorzały propagator niepalenia. W warszawskim Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie kończą się pierwsze, niezależne badania kliniczne z cytyzyną.
Cytyzyna, alkaloid chinolizydynowy występujący w złotokapie pospolitym, gatunku małego drzewa lub wysokiego krzewu, ze względu na podobieństwo sposobu działania do nikotyny, stosowana jest, jako jej substytut w leczeniu objawów głodu nikotynowego. Jej stosowanie nie prowadzi do uzależnienia, a w wielką zaletą jest cena.

Kuracja przy użyciu leku zawierającego cytyzynę kosztuje około 40 zł. Dla porównania leczenie warenikliną to wydatek od 800 do 1000 zł. Dostępny na receptę tabex, produkowany na bazie cytozyny, można kupić od ponad 40 lat w Polsce. Nie spełnia jednak obecnych unijnych wymogów rejestracyjnych.

Jak podaje Dziennik Polski potencjał cytyzyny dostrzegł prof. Witold Zatoński z warszawskiego Centrum Onkologii, zagorzały propagator niepalenia. Obecnie kończy się dwuletni projekt pierwszych badań klinicznych z podwójnie ślepą próbą i losowo wybranymi do grupy cytyzyny lub placebo palaczami. Grupa badawcza obejmuje 740 pacjentów.

? Naszym celem jest sprawdzenie skuteczności leku. Jeśli okaże się, że różnica między skutecznością placebo a cytyzyny będzie istotna statystycznie, to być może zwiększą się szanse na rejestrację preparatu w innych krajach ? stwierdza Magdalena Cedzyńska, kierownik Poradni Pomocy Palącym w Centrum Onkologii w Warszawie.
Dziennik Polski/Rynek Zdrowia
www.rynekzdrowia.pl

2 myśli nt. „Cytyzyna: czyżby sposób na tańsze zerwanie z nałogiem palenia?

  1. Chciałabym móc przestać palić biorąc tabex ale odkąd zaczełam przyjmować go to więcej palę(bior go drugi dzień).

  2. Od ponad tygodnia biorę Tabex, ten środek jest rewelacyjny, na początku nie czułam różnicy, ale potem zdałam sobie sprawę, że po zażyciu Tabexu jestem w stanie dłużej wytrzymać bez papierosa.
    To mi dało siłę do walki z nałogiem i wiarę że wreszcie mi się uda, ale aby pozbyć się nałogu oprócz Tabexu potrzebne są jeszcze szczere chęci i odrobina silnej woli.
    Wszystkim rzucającym palenie życzę powodzenia, ja i mój mąż z pewnością wygramy :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>