Cytologia i mammografia mają być obowiązkowe.

Wszystkie kobiety pracujące lub podejmujące pracę będą obowiązkowo wykonywać badanie cytologiczne i mammograficzne.
Ich koszt pokryje budżet państwa. Tak zakłada projekt nowelizacji ustaw o świadczeniach opieki zdrowotnej i Kodeksu Pracy przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia. Projekty zostały skierowane do konsultacji społecznych.

Często ciąża i poród to jedyne momenty w życiu kobiet, kiedy odwiedzają lekarza ginekologa. Bardzo często wiele z nich o kolejnej wizycie przypomina sobie po 15 latach, ale wtedy często jest już za późno. Kobiety przychodzą na badanie nieprzygotowane, bo są chore. Przed wykonaniem badania cytologicznego pacjentki powinny zbadać się u ginekologa, aby wykluczyć zapalenie, grzybicę lub inne dolegliwości mogące mieć wpływ na wynik. Dopiero po wyleczeniu można zrobić cytologię.

Na czterdzieści tysięcy wyników badań cytologicznych 35 procent jest dopuszczona warunkowo. To znaczy, że te niepewne badania trzeba powtórzyć.

? Dobrze jest, aby przed pobraniem cytologii pacjentki przeszły leczenie przeciwzapalne. To pozwoli na uzyskanie miarodajnych wyników ? podkreśla ginekolog Irena Skolimowska.

Jednak w takim wypadku kobiety do gabinetu muszą udać się dwukrotnie. Dlatego lekarze często wykonują badania ?z marszu”, bojąc się, że drugi raz nie zobaczą pacjentki w przychodni. Każda Polka pomiędzy 25. a 59. rokiem życia raz na trzy lata może bezpłatnie wykonać badanie cytologiczne w Wojewódzkich Ośrodkach Koordynujących.

Polskie Radio/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Więcej: www.polskieradio.pl

Jedna myśl nt. „Cytologia i mammografia mają być obowiązkowe.

  1. Ciekawe co jeszcze będzie obowiązkowe, jak bardzo Polacy dadzą sobą pomiatać, gdzie jeszcze dadzą się zaprowadzić za rączkę, jak krowa na postronku. Gdzie są granice ingerencji władzy w nasze prywatne życie? Jeśli ich nie ma, czym ta „demokratyczna władza” różni się od totalitaryzmu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>