Cytogąbka zamiast endoskopu szuka zmian przedrakowych w przewodzie pokarmowym!

Zmian przedrakowych w przewodzie pokarmowym można poszukiwać za pomocą endoskopu. Specjaliści wskazują jednak, że jest to stosunkowo drogie badanie, poza tym u części osób nie da się go przeprowadzić ze względu na odruch wymiotny wywołany drażnieniem podstawy języka i tylnej ściany gardła. Dzięki pracom brytyjskiego Komitetu Badań Medycznych można temu zaradzić, stosując zawieszoną na żyłce cytogąbkę (British Medical Journal).
Cytogąbka zbiera komórki, które można zbadać np. pod kątem przełyku Barretta. Jest to stan chorobowy dolnej części przełyku. W błonie śluzowej pojawiają się ogniska metaplazji, czyli komórek odmiennych morfologicznie i czynnościowo od otoczenia. Przełyk Barretta rozwija się u 10-20% osób uskarżających się na refluks żołądkowo-przełykowy oraz zapalenie śluzówki przełyku. Raka przełyku diagnozuje się u 1 na 10 osób z tą dolegliwością.

Zespół naukowców z Wydziału Komórek Rakowych Komitetu Badań Medycznych w Cambridge podkreśla, że miniaturową gąbeczką można by wykorzystywać podczas testów przeprowadzanych w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu. Po połknięciu kapsułka rozszerza się, tworząc w żołądku gąbkopodobną sieć o średnicy 3 cm. Gdy upłynie 5 minut, trzeba ją usunąć przez usta (wystarczy pociągnąć za żyłkę), a zebrane komórki są analizowane w laboratorium. Urządzenie przetestowano na 500 pacjentach w wieku od 50 do 70 lat. By potwierdzić uzyskane w ten sposób wyniki, wykonano im także gastroskopię. Okazało się, że cytogąbka wykryła ponad 90% przypadków przełyku Barretta. Co więcej, metoda przypadła do gustu samym chorym. Planowane są dalsze testy skuteczności metody.

Szefowa ekipy dr Rebecca Fitzgerald podkreśla, że w ciągu ubiegłych 2 dekad liczba przypadków przełyku Barretta w krajach zachodnich szybko wzrosła.

Autor: Anna Błońska, www.kopalniawiedzy.pl

Źródło: BBC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>