Cysteamina po przeszczepie nerek będzie bezpłatna nie tylko podczas hospitalizacji.

Od kilku lat problemem chorych po przeszczepie nerek jest dostęp do cysteaminy. Lek można kupić w aptekach, lecz nie wszystkich pacjentów, ze względu na wysoką cenę, stać na ten preparat.
Cysteamina jest bezpłatna w leczeniu szpitalnym, ale nie wszyscy pacjenci, którzy potrzebują tego leku, wymagają hospitalizacji.
Polskie Towarzystwo Nefrologii Dziecięcej opracowało wniosek o stworzenie programu terapeutycznego, w ramach którego chorzy będą mogli otrzymywać lek za darmo, nie tylko w leczeniu szpitalnym, w ramach farmakoterapii niestandardowej. Od pół roku propozycja jest gotowa i została złożona w resorcie zdrowia. Na decyzję Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie z niepokojem i niecierpliwością oczekuje prof. Ryszard Grenda z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, pod którego opieką jest pięciu pacjentów potrzebujących leku. W tej sprawie interweniował także prof. Bolesław Rutkowski, krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii.

Jak usłyszeliśmy w resorcie zdrowia, ministerstwo przychylnie ustosunkowało się do propozycji PTND i przygotowuje rozporządzenie w tej sprawie. Chorzy niebawem będą mogli uzyskać lek nieodpłatnie, nie tylko w leczeniu szpitalnym.

? Prace nad programem terapeutycznym trwają i wkrótce zostanie on przesłany do zaopiniowania przez Agencję Oceny Technologii Medycznych, gdzie musi uzyskać pozytywną opinię ? mówi portalowi rynekzdrowia.pl Piotr Olechno, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

JJ/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>