Cynk może być skuteczny na pospolite przeziębienia.

Cynkowy syrop, tabletki lub pastylki mogą osłabić siłę i skrócić okres zachorowania na pospolite przeziębienie – wynika z badań naukowców indyjskiego ośrodka Chandigarh, o czym informuje BBC. Naukowcy pod kierunkiem dr. Meenu Singha dokonali przeglądu danych z 15 badań z udziałem 1 360 osób i doszli do wniosku, że przyjęcie cynku w pierwszym dniu po wystąpieniu objawów przeziębienia przyspiesza wyzdrowienie.
Po 7 dniach pacjenci przyjmujący lek oparty na cynku, co dwie godziny w ciągu dnia, pozbyli się objawów przeziębienia. Ci, którzy przyjmowali placebo nadal się uskarżali na dolegliwości. Dzieci, którym co dzień aplikowano 15 mg cynkowego syropu lub pastylki rzadziej się przeziębiały i opuszczały mniej zajęć w szkole.

Pacjenci leczeni cynkiem zaobserwowali też uboczne skutki w postaci przykrego smaku w ustach i nudności, których nie doświadczyli przyjmujący placebo.

W badaniach posłużono się różnymi dawkami stosowanymi w różnych okresach, dlatego potrzebny był przegląd, który systematyzowałby ich wyniki.

Naukowcy z Indii twierdzą, że cynk może być skuteczny także w profilaktyce przeziębienia, i że celem dalszych badań powinno być ustalenie dawki, składu leku i zalecanej długości przyjmowania go.

Leki oparte na cynku mogą pomóc w zapobieganiu chorobie i złagodzeniu jej symptomów przez to, że wytwarzają powłokę wokół wirusa powstrzymując go przed wniknięciem do organizmu przez cienki nabłonek nosa. Testy w laboratorium wykazały, że cynkowa powłoka zapobiega rozmnażaniu się wirusa.

Naukowcy, których badania omawia specjalistyczna publikacja „Cochrane Library” sugerują też, że cynk może być wsparciem dla systemu immunologicznego i osłabiać niektóre nieprzyjemne reakcje organizmu wywołane inwazją wirusa.

„Nasz przegląd dostarcza nowych dowodów, że cynk jest lekiem na pospolite przeziębienie. Jednak na obecnym etapie nadal jest trudno czynić ogólne zalecenia, ponieważ nie znamy optymalnej dawki, składu leku, ani czasu, w którym mógłby być stosowany” – zaznaczył dr Meenu Singh.

Prof. Ronald Eccles, dyrektor ośrodka badań nad przeziębieniem uniwersytetu w Cardiff jest jednak sceptykiem. Wskazuje, że cynk jest toksyczny i jego przyjmowanie przez dłuższy czas rodziłoby obawy o zdrowie pacjentów. Z kolei redaktor „Cochrane Library” David Tovey sądzi, że nowa terapia wygląda na obiecującą, choć zastrzega, że potrzebne są dalsze badania.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>