Cynicy podatni na demencję.

Cynizm i brak zaufania mogą sprzyjać rozwojowi otępienia starczego – informują fińscy naukowcy, których badania opisuje pismo „Neurology”. Badaniami objęto 1449 osób, których średnia wieku wynosiła 71 lat. Uczestnicy wypełnili kwestionariusze badające poziom cynizmu oraz przeszli testy na obecność objawów demencji. W kwestionariuszach pytano m.in. o to, w jakim stopniu badani zgadzają się ze stwierdzeniami takimi jak: „Większość ludzi kłamie, by osiągnąć własne korzyści”, „Bezpieczniej jest nie ufać nikomu”, „Większość ludzi postąpi nieuczciwie, by osiągnąć zysk lub korzyść”. W zależności od wyników, uczestników podzielono na trzy grupy: o niskim, umiarkowanym i wysokim stopniu cynizmu.

Po ośmiu latach 622 uczestników ponownie wypełniło kwestionariusze (odpowiedzi nie różniły się od tych, których te same osoby udzieliły wcześniej). Od rozpoczęcia badań demencję zdiagnozowano u 46 osób. Po wzięciu pod uwagę czynników wpływających na ryzyko otępienia, jak nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu czy palenie papierosów, naukowcy zauważyli, że osoby o najwyższym poziomie cynizmu były trzykrotnie bardziej narażone na demencję niż grupa o niskim poziomie cynizmu. Wśród 164 badanych o wysokim poziomie cynizmu otępienie wystąpiło u czternastu, podczas gdy w grupie 212 osób o niskim poziomie cynizmu – u dziewięciu.

„Te rezultaty dostarczają kolejnych dowodów na to, że poglądy i osobowość mogą wpływać na zdrowie. Zrozumienie tego, w jaki sposób cechy takie jak cynizm są związane z późniejszym otępieniem mogłoby pomóc dowiedzieć się, jak zmniejszać ryzyko demencji” – mówi autorka analizy dr Anna-Maija Tolppanen z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii w Kuopio.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>