Ćwiczenia mogą łagodzić napady gorąca podczas menopauzy.

Kobiety w okresie przekwitania mogą łagodzić uderzenia gorąca dzięki ćwiczeniom fizycznym – wynika z pracy, którą zamieszcza pismo „Menopause”. „Argumenty natury fizjologicznej przemawiałyby za tym, że aktywność fizyczna może nasilać uderzenia gorąca, bo faktycznie zwiększa wewnętrzną temperaturę ciała” – tłumaczy główna autorka badań prof. Steriani Elavsky z Pennsylvania State University (USA). Razem z kolegami z innych ośrodków naukowych – Stanford University i Texas Tech University – zaobserwowała ona jednak, że kobiety w okresie przekwitania doświadczały mniej uderzeń gorąca w 24 godziny po ćwiczeniach.

Naukowcy przeprowadzili 15-dniowe badania w grupie 92 kobiet w okresie tzw. okołomenopauzalnym. Określa się w ten sposób czas przed i po wystąpieniu menopauzy (tj. ostatniej miesiączki), któremu towarzyszą różne objawy związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety. Uderzenia gorąca są jednymi z najczęściej wymienianych. U pań biorących udział w badaniu miały one natężenie łagodne lub umiarkowane. Żadna z nich nie stosowała zastępczej terapii hormonalnej.

Między 5. a 8. dniem badania wszystkie kobiety wykonywały 30 minutowy trening o umiarkowanej intensywności. Aby monitorować codzienną aktywność fizyczną pań wyposażono je w przyspieszeniomierze. Prowadziły one również dzienniczek na temat uderzeń gorąca. W celu obiektywnej weryfikacji tych objawów wykonywano również pomiary przewodnictwa skóry, które zmienia się w zależności od poziomu jej nawilżenia (jest wyższe, gdy się spocimy).

Dzięki zastosowaniu tych dwóch metod możliwe było rejestrowanie uderzeń gorąca subiektywnych – relacjonowanych przez panie oraz obiektywnych – weryfikowanych przez urządzenie. Gdy występowały one w odstępie 5 minut od siebie badacze przyjmowali, że było to „prawdziwe” uderzenie gorąca.

Okazało się, że kobiety rzadziej doświadczały tych symptomów w ciągu 24 godzin po zajęciach fizycznych. Poziom codziennej aktywności nie miał wpływu na występowanie i odczuwanie uderzeń gorąca, ale panie mniej sprawne fizycznie subiektywnie oceniały, że mają ich więcej w dni, kiedy były bardziej aktywne niż zwykle.

Jak przypomina prof. Elavsky, kobiety z nadwagą, otyłe lub stosunkowo mało aktywne mają ogólnie tendencję do częstszego odczuwania tych objawów.

Zdaniem badaczki najnowsze wyniki wskazują, że „nie ma powodów, by kobiety z łagodnymi lub umiarkowanymi uderzeniami gorąca unikały aktywności fizycznej z obawy przed ich nasileniem się”. W rzeczywistości regularna aktywność fizyczna może być pomocna w ich łagodzeniu, a poza tym jest to z pewnością najlepszy sposób na zdrowe starzenie się i zapewnienie sobie dobrego samopoczucia – ocenia prof. Elavsky.

Obecnie w terapii objawów towarzyszących przekwitaniu stosuje się najczęściej zastępczą terapię hormonalną. Do łagodzenia uderzeń gorąca próbuje się też wykorzystywać leki przeciwdepresyjne z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) lub preparaty roślinne, jak wyciąg z pluskwicy groniastej (Cimcifuga racemosa) czy roślinne fitoestrogeny, np. z soi. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>