Cukrzyca pod kontrolą.

Cukrzyca pod kontrolą

Cukrzyca to jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Jak wynika
z danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie ok. 347 mln ludzi na świecie zmaga się z tym schorzeniem, a liczba zachorowań może wciąż rosnąć . Jakie objawy powinny nas zaniepokoić i jak kontrolować cukrzycę na co dzień – radzą eksperci Grupy LUX MED.

Cukrzyca – ukryta choroba
Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, spowodowaną zaburzoną produkcją i działaniem insuliny w komórkach trzustki. Insulina z kolei jest hormonem, który obniża poziom cukru we krwi, a objawem jej nieprawidłowego funkcjonowania jest podwyższony poziom cukru glukozy we krwi. „W Polsce coraz więcej ludzi choruje na cukrzycę, obecnie szacuje się, że jest to ok. 3 mln. Wpływ na rozwinięcie się choroby mają zarówno czynniki środowiskowe, jak i odziedziczone predyspozycje genetyczne. Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych, która dotyka nie tylko osoby starsze, ale może pojawić się już w bardzo wczesnym wieku i zachorować na nią mogą zarówno noworodki, niemowlęta, dzieci, jak i osoby aktywne, w sile wieku” – podkreśla diabetolog Grupy LUX MED. „Dlatego tak ważne jest baczne obserwowanie swojego organizmu i właściwa, systematyczna kontrola” – mówi
dr n. med. Ismena Głowania, diabetolog Grupy LUX MED.

Cukrzyca jest niepozornie zaczynającym się schorzeniem. Pierwsze jej objawy są najczęściej niezauważalne i mogą być bagatelizowane przez chorych. Początkowo można zauważyć, m.in.: zmniejszenie masy ciała, wzmożone pragnienie, wielomocz, osłabienie i wzmożona senność, stany zapalne narządów moczowo-płciowych. „Niestety do zmian cukrzycowych i nieprawidłowego funkcjonowania organizmu często prowadzić mogą niewłaściwe nawyki tj. brak aktywności fizycznej czy niezdrowe odżywianie” – dodaje dr n. med. Ismena Głowania, diabetolog Grupy
LUX MED.

Cukrzyku – zadbaj o siebie!
W codziennej walce z chorobą niezwykle istotne jest przestrzeganie podstawowych zasad tj. jak zdrowa dieta i ruch, które mają istotny wpływ na pomyślny przebieg leczenia:
1. Ćwicz, ćwicz
Postaraj się wykonywać codzienną, podstawową gimnastykę lub inną aktywność na miarę Twoich możliwości i stanu zdrowia. Kiedy Twój organizm podejmuje zwiększony wysiłek fizyczny, mięśnie kurczą się i rozluźniają zużywając przy tym glukozę, by uzyskać energię. Ponieważ zapotrzebowanie na nią rośnie – cukier zostaje usuwany jest z krwi podczas ćwiczeń i po nich. To znacznie obniża poziom glukozy we krwi oraz zmniejsza ryzyko otyłości
i nadciśnienia.
2. Jedz regularnie
Staraj się jeść 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu, średnio co 3-4 godziny. Dzięki systematyce posiłków Twój poziom glukozy będzie unormowany i nie będziesz odczuwać chęci podjadania.
3. Jedz mądrze
Staraj się przygotowywać zbilansowane posiłki, ponieważ im bardziej dbasz
o siebie tym bardziej dbasz o swoje zdrowie. Zwróć uwagę, aby w Twoim menu znalazło się pieczywo zawierające duże ilości błonnika, produkty mleczne o obniżonej wartości tłuszczu oraz chude mięso, ryby czy wędliny drobiowe.

4. Zwróć uwagę na niski indeks glikemiczny
Każdy posiłek cukrzyka powinien być bogaty w węglowodany oraz skrobię
i posiadać niski indeks glikemiczny. Włącz zatem do swojego menu, m.in.: pieczywo pełnoziarniste tj. graham, żytnie, makaron pełnoziarnisty, ryż brązowy oraz kaszę np. jęczmienną. W miarę możliwości spożywaj też surowe owoce i warzywa, ponieważ poddawanie produktów obróbce termicznej zwiększa poziom indeksu glikemicznego.

Cukrzyca pod kontrolą
Nieprawidłowe leczenie i brak systematycznej kontroli może prowadzić do trwałej lub czasowej niezdolności do pracy lub częstych absencji chorobowych, a także uniemożliwić normalne funkcjonowanie w środowisku pracy i najbliższym otoczeniu.
Aby móc sprawnie funkcjonować i wypełniać codzienne obowiązki czy pasje pomimo schorzenia, osoby zmagające się z cukrzycą powinny regularnie przeprowadzać badania istotne z punktu widzenia monitorowania cukrzycy tj. laboratoryjne, obrazowe i czynnościowe. Ważnym elementem procesu leczenia jest też stała opieką diabetologa i edukatora diabetologicznego, który będzie mógł dawać indywidualne wskazówki dotyczące stylu życia, odżywiania i aktywności fizycznej.
W ramach Programu Diabetologicznego LUX MED „Cukrzyca pod kontrolą” każdy pacjent jest prowadzony przez Zespół Diabetologiczny otrzymując systematyczną
i wielowymiarową pomoc w codziennym radzeniu sobie z chorobą.

Więcej informacji o programie diabetologicznym:

https://emarket.luxmed.pl/eMarket/PROGRAM-DIABETOLOGICZNY-CUKRZYCA-POD-KONTROLA

Informacje o Grupie LUX MED:
Grupa LUX MED to największa sieć medyczna w Polsce. Oferta Grupy kierowana jest zarówno do klientów korporacyjnych, jak i indywidualnych. Klienci korporacyjni korzystają z Pracowniczych Programów Zdrowotnych rozwijanych wokół medycyny pracy. Klienci indywidualni mogą skorzystać z opieki zdrowotnej na podstawie Planów Opieki Medycznej, a także tzw. świadczeń FFS (fee for service, opłaty za poszczególne usługi) oraz
w ramach kontraktu z NFZ.
Opieka medyczna świadczona jest w 163 placówkach. Usługi ambulatoryjne realizowane są przede wszystkim
w placówkach LUX MED i centrach medycznych Medycyny Rodzinnej, która specjalizuje się w obsłudze pacjentów w ramach kontraktu z NFZ. Pod marką PROFEMED w Warszawie działa specjalistyczna przychodnia lekarska przeznaczona specjalnie dla klientów „fee for service”. Z Grupą współpracuje ok. 1600 poradni partnerskich w całej Polsce. Pod jej opieką znajduje się ponad 1 400 000 pacjentów.
Grupa ma pięć szpitali: dwa świadczące usługi jednego dnia (Endoterapia w Łodzi i MegaMed w Bełchatowie), trzy szpitale w Warszawie, z których jeden świadczy szeroki zakres usług specjalistycznych (LUX MED), drugi specjalizuje się w endoskopii i chirurgii (Endoterapia), a trzeci jest specjalistycznym ośrodkiem medycyny sportowej i ortopedii (Carolina Medical Center).
Grupa LUX MED prowadzi również działalność ubezpieczeniową – LUX MED Ubezpieczenia jest oddziałem szwedzkiego towarzystwa ubezpieczeniowego LMG Försäkrings AB.
W ramach Grupy LUX MED działają także marki: LUX MED Diagnostyka, Tabita, Endoterapia, MegaMed i Centrum Zdrowia Medycyna. Endoterapia świadczy wysokospecjalistyczne usługi endoskopowe, MegaMed opiekę ambulatoryjną i chirurgię jednego dnia, a Centrum Zdrowia Medycyna specjalizuje się w usługach ambulatoryjnych. Tabita to ośrodek opiekuńczo-rehabilitacyjny dla osób starszych, samotnych oraz pacjentów
w każdym wieku wymagających stałej opieki specjalistycznej i rehabilitacji.
LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Grupa LUX MED jest częścią międzynarodowej grupy Bupa, która świadczy opiekę medyczną i oferuje ubezpieczenia zdrowotne.
Więcej informacji o Grupie LUX MED można znaleźć na www.luxmed.pl

Kontakt dla dziennikarzy:

Tomasz Niedźwiecki
Specjalista ds. Komunikacji Magdalena Klejment
LUX MED Sp. z o. o. 24/7Communication Sp. z o.o. ul. Postępu 21C ul. Świętojerska 5/7
02-676 Warszawa 00-236 Warszawa
Tel.: 22 450 42 70 Tel.: 22 279 11 16
tel. kom. 691 847 298 tel. kom: +48 533 38 11 82
tomasz.niedzwiecki2@luxmed.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>