Cukrzyca atakuje Azję!

Cukrzyca częściej niż dotychczas atakuje mieszkańców Azji Południowo-Wschodniej – ostrzegają naukowcy. Jak informuje serwis BBC, na chorobę cierpi coraz więcej Wietnamczyków, jednak niewielu jest jej świadomych. A wszystkiemu winne są wszechobecne fast foody. Badania australijskich i wietnamskich naukowców, w których udział wzięło ponad 2 tys. osób zamieszkujących wietnamskie Miasto Ho Chi Minha (dawniej Sajgon) wykazały, że 11 proc. mężczyzn i 12 proc. kobiet ma niezdiagnozowaną cukrzycę typu II, która może prowadzić do chorób serca, niewydolności nerek czy utraty wzroku. Świadomość swojej choroby ma natomiast tylko 4 proc. mieszkańców.

„Nawyki żywieniowe w Wietnamie ulegały w ostatnich latach dramatycznym zmianom. Jest to szczególnie widoczne w miastach, które stały się bardziej „zachodnie” – mówi prof. Tuan Nguyen z Garvan Institute of Medical Research w Sydney.

Badacz podkreśla, że w dużym stopniu przyczyniają się do tego restauracje typu fast food, które można już spotkać na każdym kroku.

Zależność taką zaobserwowano już wcześniej w Tajlandii. Nguyen jest przekonany, że z podobną sytuacją można spotkać się także w innych rejonach Azji Południowo-Wschodniej, m.in. w Malezji, Singapurze, Kambodży czy Laosie. KOC

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>