Coraz więcej polskich chorych korzysta z radioterapii.

Liczba chorych leczonych metodami radioterapii w Polsce wzrosła w ciągu 12 lat funkcjonowania Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych z 35 do 80 tys. rocznie – poinformowano podczas piątkowej konferencji prasowej w Centrum Onkologii w Gliwicach. Wzrosła też liczba ośrodków oferujących tę metodę leczenia – z kilkunastu do 33. „11 z nich – publiczne, wielospecjalistyczne ośrodki – leczą promieniami 75 proc. chorych” – podkreślił dyrektor Centrum Onkologii prof. Bogusław Maciejewski.

W gliwickim ośrodku w piątek i sobotę odbywa się I Europejskie Sympozjum Radioterapii Onkologicznej z udziałem wybitnych specjalistów z renomowanych ośrodków amerykańskich i niemieckich w Dallas, Houston, Berlinie, Dreźnie i Heidelbergu.

Jak podkreślano podczas konferencji, w ostatnich dwóch dekadach w dziedzinie radioterapii onkologicznej dokonał się ogromny postęp – nowotwory można napromieniać bardziej precyzyjnie, dzięki czemu można stosować większe dawki promieniowania przy mniejszym ryzyku uszkodzenia zdrowych tkanek. „Dzięki postępowi technologicznemu możemy obecnie leczyć promieniami odmiany nowotworów, w przypadku których wcześniej nie było to możliwe” – podkreślił prof. Hak Choy z Southwestern Medical Center w Dallas.

„Choć stosujemy wyższe dawki promieniowania, udaje nam się zachować lepszy komfort życia pacjentów niż przed laty” – dodał prof. Andrew Lee z Anderson Cancer Center w Houston. „Postęp, jaki się dokonał w tej dziedzinie w ciągu ostatnich 20 lat, można zilustrować porównaniem z dziedziny motoryzacji – to jak warszawa i ferrari. Przede wszystkim wiemy więcej o biologii molekularnej nowotworów, co pozwala lepiej planować leczenie” – mówił prof. Maciejewski.

Obaj amerykańscy specjaliści podkreślali ogromną wagę badań profilaktycznych, umożliwiających wczesne wykrycie nowotworów, co przekłada się na lepsze rokowania dla pacjenta i niższe koszty leczenia. „To kluczowy problem na całym świecie – jak ludzi zachęcać, by korzystali z takich badań” – podkreślił prof. Choy. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>