Coraz więcej młodych ludzi zagrożonych udarem mózgu.

O 30 procent wzrosła liczba udarów u młodych ludzi w ciągu minionych dziesięciu lat. Winę za ten stan rzeczy ponosi przede wszystkim niezdrowy styl życia – ostrzegają naukowcy z USA.
Najnowszy raport na temat udarów mózgu u osób pomiędzy 5. a 44. rokiem życia przedstawili na łamach Annals of Neurology eksperci z amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) w Atlancie.
Przeanalizowali dane dotyczące ponad ośmiu milionów pacjentów leczonych w amerykańskich szpitalach w latach 1995-2008. Okazało się, że w okresie ostatnich dziesięciu lat liczba udarów we wspomnianej grupie wiekowej wzrosła o prawie jedną trzecią. W swojej pracy badali oni zarówno przypadki najczęstszego udaru niedokrwiennego, jak i udaru krwotocznego (zwanego potocznie wylewem).

Częstość przypadków udaru niedokrwiennego wśród 5-14-latków wzrosła o 31 proc.; wśród 15-34 latków o 30 proc., a wśród 35-44-latków, aż o 37 proc. W każdej grupie wiekowej częściej z powodu udaru cierpieli mężczyźni niż kobiety. Jeżeli chodzi o udar niedokrwienny, to liczba przyjęć do szpitali z jego powodu nieznacznie spadła (z wyjątkiem przedziału 4-15 lat).

Lekarze nie mają wątpliwości. Winny jest niezdrowy styl życia prowadzony przez coraz większą liczbę młodych ludzi, jak palenie papierosów i zła dieta oraz konsekwencje dla zdrowia, jakie to za sobą niesie – głównie otyłość i nadciśnienie tętnicze.

Więcej:http://wyborcza.pl/

www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>