Coraz więcej meduz w morzach.

Liczba meduz zwiększa się w większości ekosystemów morskich na świecie – wynika z pierwszych globalnych badań zasobów tych parzydełkowców, które przeprowadzili biolodzy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. Informacja ukazała się w piśmie „Hydrobiologia”. Aby potwierdzić przypuszczenia, że liczba galaretowatych mieszkańców mórz systematycznie rośnie, badacze zebrali dane na temat liczebności 138 różnych populacji meduz zamieszkujących 45 z 66 największych ekosystemów morskich na świecie i zestawili je z danymi sięgającymi sześćdziesięciu lat wstecz. Ich badania wykazały, że tendencja ta dotyczy 62 proc. analizowanych regionów, w tym Azji Wschodniej, Morza Czarnego, Morza Śródziemnego, Hawajów, północno-wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych i Antarktydy.

„Miejsca, w których obserwuje się zwiększenie populacji meduz to często obszary znajdujące się pod silnym wpływem działalności człowieka, z czym związane jest zanieczyszczenie, nadmierna eksploatacja łowisk i ocieplenie wód” – zauważa współautor analizy Daniel Pauly.

Badacz dodaje, że meduzy nie tylko stanowią niebezpieczeństwo dla amatorów kąpieli ze względu na toksyny wytwarzane przez ich parzydełka, ale także mogą powodować zachwianie równowagi ekosystemów oraz wpływać na połowy i zatykać filtry systemów chłodzenia w elektrowniach.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>