Coraz trudniej o wsparcie psychiatryczne dla pacjentów (nie tylko) onkologicznych.

60 proc. pacjentów leczonych na choroby somatyczne potrzebuje pomocy psychiatry lub psychologa. Z badań wynika, że depresja, zaburzenia lękowe i różne schorzenia psychiczne coraz częściej towarzyszą chorobom narządów. Bywa, że mają decydujący wpływ na rezultat leczenia. Najczęstszym schorzeniem psychicznym jest depresja, występująca u połowy pacjentów z nowotworami, u 40 proc. pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, 36 proc. chorych z cukrzycą i 20 proc. osób dializowanych. Przyczyną zaburzeń psychicznych mogą być też leki. Dotyczy to przede wszystkim sterydów, leków stosowanych w terapii nadciśnienia oraz onkologicznych – informuje Dziennik Polski.

O wsparcie psychoterapeuty nie jest jednak łatwo. Tymczasem dla chorych onkologicznych jest ono wręcz niezbędne: bez niego leczenie może zakończyć się niepowodzeniem.

Współpraca psychiatrów i lekarzy innych specjalności wydaje się obecnie niezbędna. Tu jednak pojawia się kolejny problem: psychiatrów brakuje, a wycena usług psychiatrycznych przez NFZ jest rażąco niska, co rodzi zjawisko narastającej dysproporcji w jakości usług komercyjnych i tych finansowanych przez NFZ.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Dziennik Polski/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>