Coraz mniejsza umieralność z powodu zawału.

Badanie przeprowadzone przez Oxford University wskazuje na to, że na przestrzeni kilku ostatnich lat spadła umieralność, spowodowana atakiem serca wśród Anglików. Wyniki opublikowano w British Medical Journal.
W celu analizy danych, przebadano ponad 800 tys. kobiet i mężczyzn, którzy doświadczyli ataku serca w latach 2002-2010. Stwierdzono, że w ciągu ostatnich kilku lat wystąpiło znacznie mniej zawałów, a wśród tych, które miały miejsce, mniej kończyło się śmiercią. W porównaniu z rokiem 2002, w 2010 roku umarło o połowę mniej ludzi (50 proc. mężczyzn i 53 proc. kobiet).
„Ten robiący wrażenie spadek śmiertelności jest po części zasługą działań prewencyjnych, które obejmują sprawniejsze radzenie sobie z czynnikami ryzyka takimi, jak palenie papierosów, wysokie ciśnienie krwi i duża zawartość cholesterolu w organizmie, a po części wyższemu poziomowi leczenia pacjentów pozawałowych, którzy już trafili do szpitala” – wyjaśnia profesor Peter Weissberg, przewodniczący British Heart Foundation.
Spadek odsetka zgonów zaobserwowano we wszystkich grupach wiekowych, aczkolwiek najbardziej spektakularny efekt widoczny był dla osób z przedziału 65-74 lat w porównaniu z grupami w wieku 30-54 i ponad 85 lat. Brak poprawy u stosunkowo młodych osób jest prawdopodobnie związany z otyłością i cukrzycą.

Peter Weissberg dodaje, że jeśli chodzi o zmniejszenie odsetka niepotrzebnych śmierci – wciąż jest wiele do zrobienia.

„Zbyt dużo ofiar zawałów ciągle umiera z powodu zatrzymania akcji serca, zanim pomoc medyczna zdąży przybyć na miejsce. Wielu z tych śmierci dałoby się uniknąć, gdyby zastosowano sztuczne oddychanie” – mówi profesor.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>