Coraz mniej uczniów pali papierosy i zażywa narkotyki, z alkoholem gorzej.

W ciągu ostatnich pięciu lat spadła liczba uczniów palących papierosy i zażywających narkotyki. Na zbliżonym poziomie pozostała liczba pijących alkohol – wynika z sondażu CBOS. Od 2003 r. liczba uczniów deklarujących regularne palenie papierosów spadła z 31 do 22 proc., a zażywających narkotyki z 24 do 15 proc. Liczba pijących alkohol jest wciąż wysoka – 75 proc. uczniów deklaruje, że przynajmniej raz w ciągu ostatnich 30 dni piło piwo, 54 proc. – wódkę, a 29 proc. – wino
Regularne palenie deklaruje obecnie 22 proc. badanych uczniów, najmniej od lat. Poprzednie badania, realizowane w latach 1992- 2003, wskazywały wzrost odsetka palących uczniów – z 23 do 31 proc. ankietowanych.

Najwyższy od lat jest odsetek młodzieży twierdzącej, że w ogóle nie pali (62 proc.). W 1996 r. niepalenie deklarowało 60 proc. ankietowanych – i to był najwyższy dotychczas odsetek niepalących uczniów.

Używką bardziej niż papierosy i narkotyki rozpowszechnioną wśród młodzieży szkolnej jest alkohol, zwłaszcza piwo.

W 1992 r. picie piwa deklarowało 49 proc. uczniów, w następnych latach odsetek ten wzrastał i w 2003 r. osiągnął poziom prawie 80 proc. W ubiegłym roku jego spożycie nieznacznie spadło – picie piwa deklarowało trzech na czterech uczniów.

Stosunkowo niewielkim zainteresowaniem wśród młodzieży cieszy się wino. W 1999 r. osoby niepijące wina stanowiły aż 75 proc. badanych. W latach 1999-2003 nastąpił znaczny wzrost jego spożycia – grupa niepijących zmalała do 44 proc. Ostatni sondaż wskazuje kolejny spadek zainteresowania tym trunkiem (67 proc. deklarowało, że nie piło go w ciągu ostatnich 30 dni).

Spożycie wódki i innych mocnych alkoholi deklaruje ponad połowa uczniów (54 proc.), podobnie było w 2003 roku. Dla porównania – w 1992 r. było to 28 proc. ankietowanych.

W ciągu ostatnich pięciu lat spadła liczba uczniów zażywających narkotyki. W 2008 r. kontakt z nimi miało 15 proc. uczniów, o 9 punktów proc. mniej niż w 2003 r. Najczęściej wybierana była marihuana, którą paliło 80 proc. uczniów eksperymentujących z narkotykami.

Młodzież praktycznie nie widzi problemu ze zdobyciem papierosów, piwa, wina i mocnych alkoholi. Za mniej dostępne uznaje środki nielegalne, jednak marihuana – narkotyk, po który sięga najczęściej – byłaby łatwa do zdobycia dla 45 proc. z uczniów.

Badanie „Młodzież a substancje psychoaktywne” CBOS przeprowadził w dniach 13-23 października 2008 r. Objęto nim młodzież uczęszczającą do ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych. MCA

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>