Colostrum a cukrzyca. Firma Genactiv prezentuje produkt w Zdrowych Targach.

Stopa cukrzycowa to przewlekłe owrzodzenie skóry i tkanek miękkich stóp rozwijające się jako powikłanie cukrzycy. Cukrzyca jako choroba systemowa, poprzez wysokie poziomy glukozy we krwi, prowadzi do niszczenia naczyń krwionośnych – dużych (makroangiopatia) i małych, w tym włosowatych (mikroangiopatia). Powikłanie to prowadzi z kolei do upośledzenia ukrwienia, czyli w efekcie utlenowania i odżywienia tkanek. Jednak najpoważniejszą konsekwencją zniszczenia naczyń włosowatych w tkance stopy jest niemożność rozwinięcia reakcji zapalnej. Jeśli skóra stopy ulegnie uszkodzeniu, nawet niewielkiemu, do zagojenia tego uszkodzenia konieczne jest zapalenie. Uszkodzenie to może być nieuświadamiane przez pacjenta z powodu nakładającej się na mikroangiopatię neuropatii cukrzycowej i zaburzeń czucia, co skutkować może niezachowaniem właściwej higieny powstałej rany, a w efekcie jej zakażeniem. Taka zakażona i niegojąca się rana bez możliwości rozwinięcia się zapalenia prowadzi w rezultacie do przewlekłego owrzodzenia i w końcu do martwicy. Jedyną skuteczną drogą prowadzącą do zagojenia się rany w takiej sytuacji jest choćby częściowa odbudowa naczyń włosowatych.

Żaden z rutynowo stosowanych w przypadkach stopy cukrzycowej środków pielęgnacyjno – leczniczych nie generuje odbudowy naczyń włosowatych. Jedynie zastosowanie colostrum niesie nadzieję na wyleczenie owrzodzenia w stopie cukrzycowej. Po pierwsze, następuje odbudowa sieci naczyń w wyniku stymulacji VEGF, czyli czynnika wzrostu tkanek śródbłonka. Po drugie, następuje stymulacja i usprawnienie procesu zapalnego, co z kolei prowadzi do zwalczania infekujących bakterii i gojenia. Procesom naprawczym sprzyjają również substancje o działaniu anabolicznym zawarte w colostrum. W końcu, pokrycie owrzodzenia naskórkiem stymulowane jest przez EGF – czynnik wzrostu dla komórek naskórka.

Poza działaniem lokalnym, colostrum ma również wpływ na redukcję reakcji autoimmunologicznych niszczących komórki wysp trzustki, które produkują insulinę. Według niektórych autorów, zjawisko to jest szczególnie obiecujące we wczesnych stadiach cukrzycy typu I, która ma udowodnione tło autoimmunologiczne.

autor: dr n. med. Maciej Hałasa Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Prawa autorskie: Genactiv Trade Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Firma Genactiv prezentuje swoje produkty na stronie Zdrowych Targów- www.zdrowetargi.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>