Co poprzedza objawy choroby Alzheimera?

Zmniejszenie objętości hipokampa poprzedza objawy choroby Alzheimera. Utrata komórek nerwowych i kurczenie się hipokampa (struktury mózgu odpowiedzialnej za uczenie się i pamięć) poprzedza wystąpienie demencji i choroby Alzheimera – informują naukowcy z Holandii na łamach pisma „Neurology”. Hipokamp to mała parzysta struktura mózgu niezbędna dla przyswajania nowych informacji. Wiadomo że właśnie ten region mózgu ulega uszkodzeniu w przebiegu choroby Alzheimera.
Wouter Henneman wraz z kolegami z University Medical Center w Amsterdamie przebadał 64 pacjentów chorych na Alzheimera, 44 osoby z tzw. łagodnymi zaburzeniami poznawczymi (rodzaj upośledzenia zwykle poprzedzający chorobę Alzheimera) i 34 osoby bez problemów z pamięcią.

Uczestników zbadano metodą rezonansu magnetycznego (MRI) na początku projektu i półtora roku później. W tym czasie 23 osoby z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i 3 osoby z grupy zdrowej zachorowały na Alzheimera.

Na podstawie badań MRI naukowcy określili całkowitą objętość mózgu uczestników oraz objętość ich hipokampów na początku i końcu trwania projektu i obliczyli o ile skurczyły się mózgi badanych w ciągu półtora roku.

Okazało się, że ludzie, którzy na początku badań nie mieli problemów z pamięcią natomiast mieli małą objętość hipokampa i duży współczynnik utraty objętości byli od dwóch do czterech razy bardziej narażeni na rozwój demencji niż osoby z dużym hipokampem, który wolniej się kurczył.

„Z naszych badań wynika, że do zmniejszenia objętości hipokampa dochodzi jeszcze przed etapem łagodnych zaburzeń poznawczych” – tłumaczy główny autor pracy. „U ludzi chorych na Alzheimera utrata komórek nerwowych dotyczy już całego mózgu” – dodaje naukowiec. KDO

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>