Co Główny Inspektorat Sanitarny znalazł w piaskownicach?

Kiedy wysyłamy nasze pociechy do przedszkola czy żłobka, albo idziemy z nimi na spacer i na plac zabaw warto zwrócić uwagę na stan higieny w tych miejscach. Przy okazji epidemii grypy GIS skontrolował szkoły w zakresie przestrzegania zasad higieny. Z tym nie jest najgorzej, ale i tak okazało się, że w ponad 10 proc. skontrolowanych placówek dzieci nie mają dostępu do ciepłej, bieżącej wody, w prawie 10 proc. brakowało mydła, w ok. 4 proc. brakowało papieru toaletowego. A skoro pojawia się brud, to wraz z nim pasożyty. Jak wynika z badań piaskownic przeprowadzonych przez GIS pasożyty i tam można też znaleźć. Jeśli jesteś wrażliwy nie czytaj dalej…

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował nas co prawda, że na szczęście pasożyty u dzieci nie są jak do tej pory poważnym problemem epidemiologicznym, ale przyznano, iż w miesiącach letnich rzeczywiście zawsze następuje wzrost zachorowań na choroby odpasożytnicze. Problem dotyczy głównie dzieci, które uczęszczają do żłobka, przedszkola czy szkoły. Również tych, które bawią się w piaskownicach.

? Chorób pasożytniczych jest wiele, jednak najczęściej występują te atakujące przewód pokarmowy takie jak owsica czy glistnica. Zdarzają się również zachorowania na tasiemczyce i toksokarozę. Chorują głównie dzieci w wieku przedszkolnym ? mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Katarzyna Łukowska, pediatra, kierownik przychodni Lux-Med w Warszawie.

Leczenie na życzenie, czyli sanepidowi nic do tego
Dodaje, że rodzice często sami zauważają pasożyty u swoich dzieci, szczególnie jeżeli chodzi o owsicę. – Rodzice zauważają u dziecka świąd okolic odbytu, niespokojny sen, bóle brzucha czy gorszy apetyt. W przypadku występowania tego pasożyta trzeba przeleczyć wszystkie osoby mieszkające z dzieckiem oraz jeżeli chodzi do przedszkola czy żłobka to całą grupę dzieci, z którymi uczęszcza do placówki.

Niestety z przeleczeniem całej przedszkolnej grupy bywa gorzej. Dyrektorzy przedszkoli nie mają możliwości nakazania rodzicom przeleczenia swoich pociech. Takich możliwości nie ma nawet sanepid, który jeżeli dostanie sygnał o takim zjawisku od lekarza to może wkroczyć do placówki, sprawdzić sytuację, poinformować rodziców co powinni zrobić, ale leczenia nakazać nie może. Dlatego leczenie dziecka może być nieskuteczne, ponieważ w niedługim czasie zarazi się ono ponownie od kolegów.

Jak mówi dr Łukowska choroby pasożytnicze trzeba leczyć koniecznie. ? Choćby dlatego, że objawy będą narastać. Natomiast masywne zakażenia lub zakażenia u dzieci z obniżoną odpornością mogą zakończyć się leczeniem szpitalnym.

Robale siedzą w piasku
Leczeniem szpitalnym zawsze natomiast kończy się zakażenie glistą psią czyli tzw. toksokarozą. Okazuje się, że tego robaka można znaleźć w zaniedbanej piaskownicy. – Podczas leczenia toksokarozy podaje się leki, które mogą być stosowane jedynie w warunkach szpitalnych. Groźne w zakażeniu tym pasożytem są szczególnie powikłania oczne. Jest to poważna choroba ? tłumaczy pediatra. Jak dodaje, do dziś zdarzają się także zakażenia tasiemcem u dzieci.

Jak wynika z badań piaskownic, przeprowadzonych przez GIS, rzeczywiście można tam znaleźć różne pasożyty. Glistę psią również; np. wykryto ją w 4 piaskownicach na Mazowszu, jednej w Wielkopolsce czy w piaskownicy przy jednym z przedszkoli na Podlasiu. Glistę ludzką sanepid znalazł w jednej podkarpackiej piaskownicy i w dwóch w Wielkopolsce. Prawdopodobnie nie jest to ostateczny wynik kontroli, którą prowadzi GIS, ponieważ część próbek jest jeszcze badanych. Poza tym, kontrole nie mogą przecież objąć każdej piaskownicy.
www.rynekzdrowia.pl

Jedna myśl nt. „Co Główny Inspektorat Sanitarny znalazł w piaskownicach?

  1. Moje dziecko po zabwie w piaskownicy, ktora jest ogrodzona i piasek co roku wymieniany – dostało uczulenie na rękach tzn – na drugi dzień zaczeła mojemu synkowi schodzić skóra na obu rączkach od opuszków palców( bardzo brzydko to wygladało) – po wizycie u dermatologa dowiedzieliśmy się, że to prawopodobie jakies uczulenie po zabawie w piaskownicy – dostał więc krem do smarowania rączek i pani dr powiedziała, że po 4 tyg powinno sie poprawic i tak też się stało. ZATEM przestrzegam rodziców – piaskownice – UNIKAC szczegolnie osiedlowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>