Co dziesiąty zgon w Europie spowodowany chorobą płuc.

Choroby płuc odpowiadają za jeden na dziesięć zgonów w Europie, przy czym w największym stopniu przyczynia się do tego palenie papierosów – wynika z badań Europejskiego Towarzystwa Chorób Płuc, opublikowanych w zbiorze raportów „European Lung White Book”. Do najczęstszych przyczyn zgonów zalicza się rak płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i gruźlica. Naukowcy przewidują, że umieralność z powodu dwóch pierwszych chorób w ciągu następnych 20 lat wciąż będzie wysoka. Choć od lat 70. odsetek palaczy w wielu krajach systematycznie malał, wysoka umieralność będzie odbiciem długoterminowych skutków tego nałogu.

Biorąc pod uwagę samą Unię Europejską, choroby płuc są przyczyną co ósmego zgonu. W największym stopniu dotyczy to Belgii, Danii, Węgier, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Najmniej zgonów z powodu chorób płuc odnotowuje się w Finlandii i Szwecji.

„Jeżeli chcemy wpłynąć na długość i jakość życia Europejczyków, a także zmniejszyć obciążenie ekonomiczne, jakim są koszty związane z chorobami płuc, musimy udoskonalić zarówno leczenie, jak i działania prewencyjne” – podkreśla prof. Francesco Blasi, jeden z autorów raportu.

„Rak płuc i POCh zabijają dziesiątki tysięcy osób rocznie. Należy jednak zwrócić uwagę, że istnieje ponad 40 różnych rodzajów chorób płuc. Umieralność z powodu niektórych z nich, jak idiopatyczne włóknienie płuc czy międzybłoniak opłucnej, rośnie systematycznie od kilku dekad” – dodaje w komentarzu prof. Richard Hubbard z British Lung Foundation.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>