Co dalej z brytyjską marchwią?

Brytyjscy producenci marchwi są przerażeni zmianami, jakie wprowadziła Komisja Europejska w przepisach dotyczących pozostałości pestycydów, herbicydów i fungicydów w produkowanych warzywach i owocach na terenie Unii Europejskiej – podaje FAMMU/FAPA.

Rocznie zbiory marchwi w Wielkiej Brytanii szacowane są na około 1,0 mln ton, z czego większość trafia na rodzimy rynek. Zdaniem producentów, większość z obecnie zakazanych środków chemicznych była do tej pory używana do produkcji marchwi – przede wszystkim chodzi o środki ochrony roślin i substancje chemiczne służące do opylania, a w obecnej sytuacji są one zakazane w użyciu, co bezpośrednio drastycznie wpłynie na obniżenie wolumenu zbiorów tego warzywa.

Bardziej radykalne szacunki mówią o nawet blisko 100 proc. spadku produkcji. Około 20 proc. straty szacowane są również w zbiorach cebuli czy ziemniaków. Przewodniczący Brytyjskiego Stowarzyszenia Producentów Marchwi już wystosował list protestacyjny do Komisji Europejskiej w sprawie złagodzenia zmian wprowadzonych do nowych przepisów. Zdaniem władz brytyjskich, zmiany w przepisach są zdecydowanie bardziej szkodliwe dla lokalnej gospodarki niż szkody, jakie wyrządzały środki chemiczne używane do produkcji warzyw.

Do tej pory wykorzystywane przez Wielką Brytanię środki chemiczne zdaniem władz w żaden sposób nie wyrządziły szkody ani uszczerbku na zdrowiu konsumentów. Oprócz ogromnych strat dla producentów skutki nowych przepisów odczują także znacząco konsumenci – przede wszystkim znacznie wzrosną ceny – ?ekologicznych” produktów ogrodnictwa – za wolne od środków chemicznych produkty jak na przykład ziemniaki trzeba będzie Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych zapłacić dwa razy więcej niż do tej pory. Zasugerowane przez Brytyjczyków zmiany przepisach będą dyskutowane na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego w dniu 12 stycznia bieżącego roku.
www.portalspozywczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>