Ciąża to nie choroba, ale choroba w trakcie ciąży niestety się zdarza…

Ciąża to nie choroba, ale choroba w trakcie ciąży niestety się zdarza…

… i przeważnie jest źródłem obaw i stresu.

Niestety, ciąża nie chroni nas przed infekcjami i te od czasu do czasu w trakcie jej trwania mogą się zdarzyć. Wiele kobiet obawia się ich nie tylko z powodu troski o dziecko ale również i o swoja własne zdrowie, co jest zupełnie oczywiste. Wielu równie oczywiste wydaje się, że w trakcie ciąży nie wolno sięgać po antybiotyki. Sprawa nie jest jednak tak prosta i kategoryczna.

W przypadku antybiotyków, jak i wszystkich innych leków, zarówno tych na receptę jak i tych powszechnie dostępnych bez niej, należy ocenić zarówno ryzyko jak i korzyści płynące z terapii. Raczej nam się nie uda i nie powinniśmy robić tego sami, ale w konsultacji z lekarzem lub nawet kilkoma lekarzami, jeżeli sytuacja tego wymaga.

Ponieważ badania kliniczne bezpieczeństwa leków na kobietach w ciąży są bardzo skomplikowane i nie zawsze możliwe do przeprowadzenia, w przypadku wielu leków albo nie ma żadnych wyników badań na ludziach, albo dostępne informacje pochodzą z danych o stosowaniu danego leku w indywidualnych przypadkach, a nie w trakcie kontrolowanych badań. Niektóre antybiotyki, jak te z grupy amoksycylin, mogą być bezpiecznie stosowane w trakcie ciąży ponieważ wiadomo, że nie powodują żadnych działań ubocznych zagrażających płodowi ani u ludzi, ani u zwierząt. Pozostałe antybiotyki dzielą się na relatywnie bezpieczne oraz raczej niebezpieczne. W przypadku tych pierwszych są to leki, dla których nie ma wyników badań na ludziach, ale wiadomo że nie powodują żadnych uszkodzeń płodu u zwierząt laboratoryjnych lub powodują jakieś problemy u zwierząt ale ich dotychczasowe użycie u ludzi nie powodowało żadnych niepożądanych skutków. Istnieją również antybiotyki o których wiadomo, że mogą być niebezpieczne dla rozwijającego się płodu i ich stosowanie w ciąży zależy od decyzji lekarza i pacjentki.

Dlatego decyzje powinny być podejmowane indywidualnie, po konsultacji z odpowiednim specjalistą i wzięciu pod uwagę wszystkich faktów dotyczących zarówno choroby jak i możliwości jej leczenia w trakcie ciąży tak by było ono bezpieczne i dla mamy i dla jej dziecka.

 

 

www.pogromcymitowmedycznych.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>