Ciąża może zwiększać ryzyko wypadku samochodowego.

Kobiety spodziewające się dziecka ulegają częściej poważnym wypadkom za kierownicą, szczególnie w drugim trymestrze ciąży – zaobserwowali kanadyjscy naukowcy. Prawdopodobieństwo trafienia na izbę przyjęć w wyniku wypadku samochodowego było w przypadku ciężarnych kobiet o 42 proc. wyższe niż u pań, które nie spodziewały się dziecka.

„Normalnie przebiegająca ciąża wiąże się ze zmęczeniem, nudnościami, wahaniami nastroju, niepokojem i rozkojarzeniem, co może przyczyniać się do nieuważnego prowadzenia samochodu” – powiedział serwisowi Reuters Health główny autor badania dr Donald Redelmeier z University of Toronto.

Redelmeier, który jest także internistą w klinice Sunnybrook Health Sciences Centre w Toronto, zainteresował się tym tematem, gdyż ciężarne pacjentki pytały o niebezpieczeństwa związane z różnymi aktywnościami, m.in. przejażdżkami kolejką górską czy nurkowaniem. „Nigdy nie zapytano mnie o bezpieczeństwo na drodze, choć niesie to za sobą dużo większe ryzyko dla matki i dziecka” – powiedział.

W ramach badania Redelmeier i jego koledzy przeanalizowali dane dotyczące kobiet, które urodziły dzieci w latach 2006-2011 w kanadyjskiej prowincji Ontario. Porównali to ze statystykami wypadków przed i po okresie ciąży badanych.

W tym czasie pół miliona kobiet zostało matkami. Ich udziałem (jako kierowców) stało się 8 tys. wypadków samochodowych. Badacze wyliczyli, że przed ciążą na 1 tys. kobiet przypadało 4,6 wypadków, natomiast w czasie drugiego trymestru – 7,7.

Zwiększone ryzyko istniało bez względu na środowisko i demografię. Nie miało też znaczenia, czy badana miała już dzieci.

Współczynnik częstotliwości wypadków niedługo przed porodem i po spadał – poinformowali badacze na łamach magazynu „CMAJ”.

Badanie nie precyzuje, dlaczego ryzyko związane z wypadkami drogowymi rośnie w samym środku ciąży, ale Redelmeier uważa, że może mieć to związek z szeregiem objawów wynikających z wahań hormonalnych. „To może być czynnikiem neurologicznych zmian, z reguły niewielkich, ale mogących objawić się podczas prowadzenia samochodu” – powiedział.

Mimo większego ryzyka naukowiec nie stara się przekonać kobiet, aby zaprzestały prowadzenia samochodu w ciąży, gdyż wypadków można uniknąć stosując się do zasad bezpieczeństwa drogowego. To obejmuje respektowanie ograniczeń prędkości czy znaków stopu. Jak dodał badacz, lekarze powinni przypominać ciężarnym podczas wizyt, że za kierownicą należy zachować ostrożność. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>