Ciąża i karmienie – bez alkoholu!

W Gdańsku rusza kampania promująca abstynencję przyszłych mam i kobiet karmiących. W ciąży nie wolno pić i nie ma bezpiecznej ilości alkoholu dla ciężarnej. Niestety aż 33 proc. ankietowanych gdańszczanek przyznaje, że wypiło choć jeden kieliszek w odmiennym stanie lub w trakcie karmienia piersią

- Opinia o dobrym działaniu kieliszka wina pitego sporadycznie przez ciężarną wciąż pokutuje w społeczeństwie. To straszne, że takie rady wygłaszają sporadycznie nawet lekarze i położne – mówi Ewa Kryczało z Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień od Alkoholu, które realizuje w Gdańsku kampanię informacyjną „Ciąża bez alkoholu”.

Najbardziej wrażliwy na działanie alkoholu jest mózg, a zwłaszcza ciało modzelowate, które przekazuje informacje między prawą a lewą półkulą mózgu, móżdżek (odpowiada za równowagę i koordynację ruchów), płaty czołowe (odpowiedzialne za kontrolę impulsów i osąd) i hipokamp (bierze udział w procesach uczenia się i pamięci).

Gdy przyszła matka regularnie spożywa trunki dziecko jest zagrożone Płodowym Zespołem Alkoholowym (tzw. FAS). Mózg noworodka z FAS jest uszkodzony we wszystkich wymienionych sferach. Choć większość takich dzieci jest w normie intelektualnej, dojrzałość emocjonalną osiągają znacznie później niż ich zdrowi rówieśnicy, albo nigdy. Cechują je m.in.: szokujące zachowania, skłonności do nałogów i depresji, impulsywność, problemy z myśleniem abstrakcyjnym, łatwe uleganie wpływom, ADHD (zespół nadpobudliwości psycho-ruchowej), zaburzenia mowy, kłopoty z nauką. Dziecko ma również zmienioną twarz (szeroki rozstaw oczu, nos z szeroką nasadą, małą żuchwę).

- Każda ilość procentów, nawet tak mała jak w „Karmi” może doprowadzić do zaburzenia jednej lub kilku funkcji mózgu – tłumaczy Agata Szlagier-Jabłońska, edukator Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, rodzic zastępczy trójki dzieci z FAS. – Dzieci można rehabilitować, ale i tak przez całe życie będą potrzebowały pomocy drugiej osoby.

Plakaty kampanii CPU zobaczyć można w pojazdach ZKM, w grudniu odbędzie się w Gdańsku konferencja dla lekarzy z prezentacją wyników najnowszych badań w dziedzinie wpływu alkoholu na rozwój płodu. Pracownicy CPU przeprowadzą również akcję informacyjną wśród studentek pielęgniarstwa, w szkołach rodzenia i w przykościelnych poradniach dla narzeczonych.

Pomocy można szukać na stronie internetowej www.fas.edu.pl i www.parpa.pl.

www.zdrowyrynek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>