Ciało ciężarnych silniej reaguje na muzykę.

Kobiety w ciąży silniej reagują na przyjemną lub niemiłą dla ucha muzykę, co przejawia się wyraźniejszymi zmianami w ciśnieniu krwi – zaobserwowali naukowcy z instytutu Maksa Plancka w Lipsku. Muzyka może wpływać na ciało na szereg sposobów – zmieniać ciśnienie krwi, częstotliwość tętna i oddychania, a nawet temperaturę ciała. Badacze z Max Planck Institute for Human Cognitive and Brain Sciences w Lipsku zaobserwowali, że reagują na nią szczególnie silnie kobiety w ciąży, co może wiązać się z przygotowywaniem płodu do odbierania muzyki.

Badacze odtwarzali kobietom 10-30 sekundowe fragmenty muzyczne. Zmieniali je, puszczali od tyłu albo wprowadzali zakłócenia, co powodowało, że stawały się mniej przyjemne w odbiorze.

Ciężarne klasyfikowały fragmenty inaczej niż pozostałe uczestniczki badania; przyjemną muzykę oceniały lepiej, a nieprzyjemną – gorzej. Również reakcja ze strony układu krwionośnego była silniejsza. Fragmenty z zakłóceniami, odgrywane w tradycyjny sposób, powodowały spadek ciśnienia krwi, podczas gdy odtwarzane od tyłu podnosiły ciśnienie po pierwszych 10 sekundach, a po 30 – obniżały.

„Wygląda na to, że nieprzyjemna muzyka nie powoduje ogólnego wzrostu ciśnienia krwi, jak niektóre inne czynniki stresowe – twierdzi Tom Fritz z instytutu. – Zamiast tego reakcja organizmu jest równie dynamiczna jak sama muzyka”.

Jak podkreśla badacz, u kobiet ciężarnych każda akustyczna stymulacja wywołuje intensywniejszą reakcję niż u pozostałych. Naukowcy podejrzewali, że chodzi o hormon estrogen, gdyż wpływa na region nagrody w mózgu, który jest odpowiedzialny za miłe odczucia podczas słuchania muzyki. Jednak nie będące w ciąży kobiety wykazywały takie same reakcje podczas całego cyklu, podczas którego poziomu estrogenu ulega wahaniom. „Albo poziom estrogenu u tych kobiet był generalnie zbyt niski, albo inne fizjologiczne zmiany w ciąży są odpowiedzialne za ten efekt” – wyjaśnił Fritz.

Badacze podejrzewają, że płody są przygotowywane do percepcji muzyki poprzez obserwację intensywnych fizjologicznych zmian w organizmie matki. Od 28 tygodnia ciąży – na początku trzeciego trymestru ciąży – częstotliwość tętna płodu zmienia się, kiedy słyszy znajomą piosenkę. Od 35 tygodnia przy znajomych dźwiękach widać również zmiany w jego ruchach. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>