Chromosomy nie po kolei.

Badanie przeprowadzone w Instituto Gulbenkian de Ciencia w Portugalii pokazuje, że aberracje chromosomalne mogą zapewniać komórkom przewagę w danym środowisku – albo pogorszyć ich sytuację – donosi Eurekalert. Badanie, prowadzone przez Miguela Godinho Ferreirę we współpracy z Isabel Gordo skupiało się na anomaliach strukturalnych chromosomów i ich wpływie na zdolność komórki do przetrwania w danym środowisku. Anomalie strukturalne chromosomów powstają, gdy część genów zostaje przeniesiona w inne miejsce na tym lub innym chromosomie. Mutacje tego typu często zachodzą w komórkach rakowych, ale istnieją również w zdrowych komórkach. Do tej pory nieznany był wpływ takich mutacji na sprawność komórek czy organizmu.

Naukowcy z Instituto Gulbenkian de Ciencia (IGC) użyli drożdży z gatunku Schizosaccharomyces pombe do prześledzenia zmian zachodzących w komórkach z wprowadzonymi anomaliami strukturalnymi chromosomów. Kod genetyczny komórek pozostał identyczny, zmieniło się wyłącznie ułożenie fragmentów chromosomów.

Okazało się, że mimo identycznego kodu genetycznego zmodyfikowane komórki miały odmienne zdolności wzrostu, co pokazuje, że niektóre z modyfikacji zwiększają możliwości komórek, podczas gdy inne osłabiają je. W trakcie badania zaobserwowano, że w zmutowanych komórkach zachodziły zmiany w aktywacji i ekspresji poszczególnych genów. Ważnym czynnikiem jest również środowisko – mutacje, które w jednym otoczeniu osłabiały komórkę, w innym zapewniały jej przewagę.

Wyniki badań mogą przyczynić się do znalezienia odpowiedzi na pytanie, dlaczego komórki rakowe charakteryzujące się duża ilością anomalii strukturalnych wypierają zdrowe komórki, lub w jaki sposób organizmy mogą ewoluować w odmienne gatunki w tym samym otoczeniu. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>