Chrapiący cukrzycy.

Chrapiący cukrzycy częściej mają uszkodzenia siatkówki oka niż pacjenci bez zaburzeń oddechu w czasie snu – poinformowali brytyjscy naukowcy na 105. konferencji American Thoracic Society, która odbywała się w dniach 15-20 maja w San Diego.  „Nasze wcześniejsze badania wykazały, że 23 proc. mężczyzn z cukrzycą typu 2 ma bezdech senny, który często jest nierozpoznany i źle leczony. Najnowsza praca z kolei sugeruje, że bezdech u cukrzyków ma związek z retinopatią” – powiedziała prowadząca badania Sophie D. West z Oxford Centre for Respiratory Medicine w Wielkiej Brytanii.
Retinopatia, czyli uszkodzenie siatkówki oka, jest jednym z najczęstszych powikłań cukrzycy typu 2 – choroby metabolicznej, która objawia się wysokim poziomem glukozy we krwi i dotyka głównie osób otyłych i nieaktywnych fizycznie. Retinopatia jest częsta przyczyną ślepoty

Wcześniejsze prace wykazały, że czynnikami, które mają największy wpływ na ryzyko retinopatii u cukrzyków są nadciśnienie tętnicze i skuteczność leczenia cukrzycy. Na tej podstawie oparto główne wytyczne w prewencji tej choroby oczu.

Jednak, najnowsze brytyjskie badania dowodzą, że znacznie silniejszy związek z retinopatią oczu ma bezdech.

Naukowcy pod kierunkiem Sophie D. West objęli badaniami 115 mężczyzn, którzy wcześniej uczestniczyli w badaniach na temat częstości występowania bezdechu sennego u chorych na cukrzycę typu 2. Przebadano ich pod kątem występowania retinopatii oraz przeanalizowano przebieg ich snu, by ocenić czy mają bezdech. Objawia się on częstymi, krótkimi zatrzymaniami oddechu w trakcie spania, które grożą niedotlenieniem organizmu. Dotyka najczęściej mężczyzn. Najbardziej rozpoznawalnym objawem bezdechu jest chrapanie.

W analizie uwzględniono różne czynniki mogące wpływać na ryzyko retinopatii u cukrzyków, jak wiek, wskaźnik masy ciała (BMI), czas trwania choroby oraz nadciśnienie tętnicze i skuteczność leczenia cukrzycy.

Okazało się, że retinopatia występowała u ponad połowy (56 proc.) pacjentów z bezdechem i u niecałej jednej trzeciej (32 proc.) cukrzyków bez zaburzeń oddychania w czasie snu.

Jak zaznaczyła West, choć badania dotyczyły wyłącznie mężczyzn to nie ma powodu, by sądzić, że u kobiet zależność będzie inna.

Zdaniem badaczki, lekarze i pielęgniarki opiekujące się cukrzykami powinni badać tę grupę chorych pod kątem występowania bezdechu.

West zastrzegła zarazem, że związek między retinopatią a bezdechem sennym u osób z cukrzycą wymaga dalszych badań. W przyszłości trzeba też będzie ocenić, czy leczenie bezdechu może skutecznie zapobiegać retinopatii lub ją opóźniać. JJJ

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>