Chorzy po gruźlicy bardziej narażeni na raka płuc.

Pacjenci po przebytej gruźlicy mają podwyższone ryzyko zachorowania na raka płuca – wynika z chińskich badań, o których informuje styczniowe wydanie pisma Journal of Thoracic Oncology. Autorzy pracy podkreślają zarazem, że związek między obydwoma schorzeniami musi jeszcze zostać potwierdzony. Naukowcy z Chińskiego Uniwersytetu Medycznego na Tajwanie przeanalizowali dane zebrane wśród niemal 717 tys. pacjentów w wieku 20 lat i starszych, którzy byli objęci państwowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Około 4,5 tys. z nich miało zdiagnozowaną gruźlicę w latach 1998-2000, a znaczna większość ? tj. ponad 712 tys. nie przeszła tej choroby. Na początku badań wykluczono wszystkie osoby, u których kiedykolwiek stwierdzono chorobę nowotworową. Stan zdrowia obu grup śledzono przez osiem lat lub dłużej.

Analiza wykazała, że pacjenci z gruźlicą byli niemal 11 razy bardziej narażeni na raka płuca niż osoby bez schorzenia. Również śmiertelność była znacznie wyższa (ponad 8 razy) wśród chorych na gruźlicę.

? Główną przyczyną raka płuca jest palenie. Mniej uwagi przywiązuje się natomiast do gruźlicy, jako czynnika ryzyka tego nowotworu ? komentuje jeden z badaczy dr Chih-Yi Chen.

Jego zdaniem, prawdopodobieństwo zachorowania na raka płuca może wzrastać nawet do 16 razy, jeśli pacjent z gruźlicą cierpi jednocześnie na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) ? schorzenie związane również z paleniem i stopniowo prowadzące do niewydolności oddechowej.

Autorzy pracy uważają, że organizatorzy kampanii informujących o gruźlicy powinni zwracać także uwagę na problematykę prewencji raka płuca.

Gruźlica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie ? prątki gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis). Według danych WHO, w 2009 z powodu gruźlicy zmarło 1,7 mln ludzi na świecie. Ponad 80 proc. przypadków tej choroby stwierdza się w biednych krajach Azji i Afryki Subsaharyjskiej, gdyż gruźlica rozwija się głównie u osób niedożywionych i z osłabioną odpornością.

Dostępna szczepionka nie zapewnia ochrony przed płucną postacią gruźlicy, ale może uchronić przed najgroźniejszymi postaciami tej choroby, jak gruźlicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy uogólnione zakażenie gruźlicze.

PAP/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>