Chorobę Parkinsona można rozpoznać po głosie.

Komputerowa analiza głosu pozwala wykryć wczesne objawy choroby Parkinsona – informuje serwis „BBC News/ Health”.
Choroba Parkinsona prowadzi do zmian zwyrodnieniowych w układzie nerwowym, a jej leczenie jest mało skuteczne. Nie ma także jak dotąd prostych badań ułatwiających jej rozpoznanie. Matematyk Max Little opracował tani, nieinwazyjny test, który może znacznie przyspieszyć rozpoznanie parkinsona. Chodzi o analizę nagrań głosu za pomocą komputerowych algorytmów, wykrywających specyficzne drżenie. Wprawdzie głos zmienia się w różnych okolicznościach – na przykład przy przeziębieniu, paleniu papierosów czy po operacji krtani – jednak inaczej niż przy parkinsonie.

Jak na razie metoda ma dokładność 86 proc., ponieważ jednak program ma zdolność samouczenia się, może to się poprawić. Little nadal gromadzi nagrania zarówno głosów osób zdrowych, jak i z parkinsonem, korzystając z takich okazji, jak zbliżającą się konferencja TEDGlobal w Edynburgu. Można też dzwonić pod jeden z numerów telefonów(w Wielkiej Brytanii to 01 865 521 168) i nagrać próbkę swojego głosu. Twórca metody ma nadzieję zebrać bazę 10 000 nagrań.

Metoda ma być uzupełnieniem dotychczasowych możliwości diagnostycznych, pozwalając na tanie badania przesiewowe i kierowanie osób z podejrzeniem początków choroby do specjalisty oraz łatwą ocenę działania nowych leków. Powinna stać się dostępna w ciągu dwóch lat.

Do opracowania testu przyczyniły się prywatne fundusze Andy’ego Grove’a, jednego z założycieli firmy Intel, u którego chorobę Parkinsona rozpoznano w roku 2000 i który od tego czasu finansuje badania w tej dziedzinie. (PAP)
PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>