Choroba zabija łososie w chilijskich hodowlach. Na światowym rynku szybko rosną ceny ryby.

Światowe ceny łososi idą w górę – ostrzega „Financial Times”. Powodem jest choroba, która zdziesiątkowała hodowle tych ryb w Chile. Tamtejsi hodowcy prognozują, że tegoroczna sprzedaż sięgnie najwyżej 90 tysięcy ton, czyli będzie o 3/4 mniejsza niż w rekordowym 2008 roku. Chile to drugi co do wielkości producent tych ryb na świecie – informuje TVN CNBC Biznes. Chilijskie łososie dotknięte są anemią, która co prawda dziesiątkuje ich populację.

Załamanie hodowli łososi w Chile prowadzi do szybkiego wzrostu cen na całym świecie, między innymi w Norwegii, która jest największym producentem tych ryb w skali globu. Hurtowe ceny łososi norweskich wzrosły od początku tego roku o 20 procent, w ciągu ostatnich 12 miesięcy – o 32 procent.

W tym roku globalna podaż łososi ma według szacunków spaść o 6 procent. Według ekspertów, Chile powróci do dawnych poziomów produkcji dopiero w 2011 lub 2012 roku. Wtedy ceny mają znów pójść w dół.

www.portalspozywczy.pl

Jedna myśl nt. „Choroba zabija łososie w chilijskich hodowlach. Na światowym rynku szybko rosną ceny ryby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>